Radiowa Dwójka świętuje 80. urodziny i zaprasza na specjalne, jubileuszowe koncerty

1 marca Program 2 Polskiego Radia obchodzi 80. urodziny. Z tej okazji zaprasza swoich wiernych słuchaczy i miłośników dobrej muzyki na rocznicowe koncerty, które odbędą się w Studiu im. Witolda Lutosławskiego oraz Studiu im. Władysława Szpilmana. Wstęp wolny lub bilety za symboliczny jeden złoty.

Na początek Dwójka zaprasza do Żelazowej Woli. To już zresztą tradycja – 1 marca to również data urodzin Fryderyka Chopina i tego dnia w samo południe Dwójka transmituje recitale z Dworku – miejsca urodzin kompozytora. Tym razem na instrumencie historycznym, z XIX wieku, zagra znakomity amerykański pianista Kevin Kenner, laureat drugiej nagrody Konkursu Chopinowskiego w 1990 r. W jego wykonaniu wysłuchamy: Nokturn op. 27 nr 2; Barkarola op. 60; Scherzo op. 39; trzy Mazurki op. 56 nr 1, 2, 3; Ballada op. 23; Polonez op. 53; Walc e-moll op. posth. Transmisja koncertu na antenie Programu 2 w godz. 12.00-13.00.

Zaraz potem (13.00-14.00) transmisja ze Studia im. W. Szpilmana – koncert Ani Brody z zespołem w programie z płyty „Thousand Lakes”. Tak właśnie zatytułowana jest najnowsza płyta śpiewaczki i znakomitej cymbalistki wydana w ubiegłym roku przez Polskie Radio. Złożyły się na nią pieśni i melodie taneczne z Warmii i Mazur, które w 2014 nagrała dla Programu 2. Podczas urodzinowego koncertu Dwójki (wstęp wolny) śpiewać będzie o miłości, zabrzmią również kołysanki, a także pieśni wielkopostne – wszak w tym dniu przypada środa popielcowa, rozpoczynająca Wielki Post.

Urodzinowy bukiet pieśni Dwójce i jej słuchaczom przekażą natomiast w Studiu im. W. Szpilmana (godz. 15.00-16.00) bracia Karol i Mischa Kozłowscy. Wykonają tu specjalnie przygotowany program: zarówno pieśniowy (Schubert, Britten, Beethoven, Berg i Arnold Schönberg) oraz… kabaretowy (Brettl-Lieder). Sympatycznie, z odrobiną nostalgii (może nawet „retromanii”) i żartu. Po prostu: muzyczna uczta. Dowcipna i lekkostrawna.

W tym samym miejscu w godz. 17.00-18.00 zaprezentuje się rozchwytywany Raphael Rogiński – udzielający się w takich projektach, jak: Shofar, Cukunft, Alte Zachen, Wovoka, Shy Albatross, a wreszcie Żywizna. Dla Dwójki, podczas koncert urodzinowego, powróci on do przeszłości. Będzie Byrd, Dowland oraz Purcell. Gościnnie zaśpiewa Olga Mysłowska. I znowu gitara Rogińskiego (na oko niby zwykła, jak każda inna) zabrzmi niczym afrykańska kora. Wciągające, szamańskie granie. Rogiński Blues!

Również w Studiu im. W. Lutosławskiego nie zabraknie koncertowo-urodzinowych atrakcji. O godz. 19.30 na scenę przy ul. Modzelewskiego wejdzie Warszawska Orkiestra Sentymentalna, która zaprezentuje wiązankę przedwojennych szlagierów nawiązując do roku 1937, roku powstania Warszawy II, czyli poprzedniczki Dwójki. Potem DJ Lenar przemknie z Dwójką przez 80 lat historii do chwili obecnej. Premierowo zabrzmią nowe piosenki, które z okazji 80. urodzin napisali dla Dwójki: Ola Bilińska, Dariusz Przybylski, Marcin Stańczyk, Tadeusz Wielecki, Maciej Małecki, Jerzy Rogiewicz,  Sultan Hagavik (Mikołaj Laskowski, Jacek Sotomski), Stefan Wesołowski, Asi Mina (z udziałem Wojtka Kucharczyka), Wacław Zimpel, Hubert Zemler i zespół Księżyc. Wszystkie wykona Jerz Igor Orkiestra Jerzego Rogiewicza. Wstęp za symboliczny jeden złoty.

A zaraz po tym koncercie finałowe emocje wraz z Marcinem Maseckim, który wystąpi (22.00-24.00) z recitalem chopinowskim na pianinie. Komplet nokturnów z płyty zatytułowanej… „Nokturny”. Posłuchamy ich po raz pierwszy w komplecie, w jego wykonaniu, na zakończenie urodzin Dwójki i Fryderyka. Będzie to absolutna premiera płytowa i koncertowa tego materiału.

Wszystkie koncerty prowadzą dziennikarze Dwójki.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.