Moto-MediaCom

Po ubiegłorocznej stracie VW MediaCom zyskuje nowego klienta z branży auto-moto - PSA.

Globalny przetarg na planowanie i zakupm mediów dla Grupy PSA wygrała sieć MediaCom (WPP). W finale tego postępowania MediaCom pokonał Zenith (Publicis Media). We wcześniejszej fazie uczestniczyły również broniące się grupy, czyli Omnicom i Havas. Budżet mediowy PSA szacowany jest na 875 mln euro. W Polsce lokalny oddział MediaComu rozpocznie pracę dla nowego klienta od początku 2018 r. Tym samym budżet straci Media Direction OMD (Omnicom). Nowa wygrana MediaComu w dużej części "zasypuje dziurę" po ubiegłorocznej stracie Volkswagena na rzecz sieci PHD (Omnicom).

PSA w zeszłym roku sprzedała trzy miliony aut, a jej revenue wyniosło 54 mld euro.

W lokalnym przetargu Getin Banku doszło do zawężenia listy domów mediowych. W finale walczą ze sobą OMD (Grupa OMD/Omnicom) oraz UM (IPG Mediabrands). Taki układ agencji oznacza wyeliminowanie z postępowania dotychczasowego domu mediowego Getinu - Mediavestu (Publicis Media). Zaproszenie na początku tego konkursu otrzymał jeszcze jeden dom z Publicisu - Zenith. Jak wynika z naszych informacji zwycięzcę poznamy w pierwszej połowie lipca.

Czekamy również na rozstrzygnięcie przetargu mediowego w LOT. Tam również wyłoniono agencje na short-listę i znalazły się na niej Havas Media (Havas), UM (dotychczasowa agencja klienta) i Value Media (Group One). Przetarg dotyczy realizacji kampanii na ok. 40 rynkach. Audytorem w tym postępowaniu jest firma Stars.

Poznaliśmy również doradcę w przetargu na planowanie i zakup mediów w Carlsbergu. Jak wynika z naszych ustaleń jest to firma Ebiquity z siedzibą w Niemczech. Carlsberg nie komentował naszych informacji. Konkurs dotyczy ok. 35 rynków, w tym oczywiście Polski, gdzie za obsługę mediową tego klienta odpowiada do tej pory PHD Media Direction (Omnicom). Czeka nas gorące lato rozstrzygnięć?

Maciej Florek 2382 Artykuły

Czujnym okiem przygląda się domom mediowym, agencjom interaktywnym i producentom OTC. Odtajnia najbardziej ukryte przetargi. Jego pasją jest kolej i wszystko co z nią związane.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.