Cyfrowe Radio Chopin ruszy 1 października

Z okazji obchodów 80-lecia Programu Drugiego Polskiego Radia od października będzie można przez całą dobę słuchać polskiej muzyki klasycznej.

1 października 2017 r. Polskie Radio uruchomi 24-godzinne cyfrowe Radio Chopin w nowej, wzbogaconej formule. To spuentowanie Jubileuszu 80-lecia Programu Drugiego Polskiego Radia, a zarazem wsparcie wyjątkowych inicjatyw kulturalnych, w tym Pierwszego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych - zapewnia biuro prasowe.

To powrót - w znacznie wzbogaconej formule - do przedsięwzięcia, które przyniosło Polskiemu Radiu prestiżowy sukces dwa lata temu, podczas XVII Konkursu Chopinowskiego. Cyfrowe Radio Chopin emitowało w 2015 r. wszystkie przesłuchania konkursowe (wraz z komentarzami krytyków i zaproszonych gości) oraz specjalne audycje poświęcone twórczości naszego najwybitniejszego kompozytora.

W swojej nowej formule Radio Chopin zostanie poświęcone muzyce polskiej. Audycje zawierać będą twórczość od średniowiecza do XX w. – od Mikołaj Gomółki do KrzysztofaPendereckiego. Prezentowane będą wszystkie formy i gatunki muzyczne.

Centralne miejsce w Radiu Chopin zajmie twórczość patrona. Przypomniane zostaną przesłuchania Konkursów Chopinowskich (które Polskie Radio rejestruje od 1955 r.), audycje Chopinowskie dziennikarzy Programu 1 i 2 Polskiego Radia, historyczne programy Jana Webera. Prezentowanej muzyce towarzyszyć będzie archiwalna i współczesna publicystyka: wywiady, komentarze, relacje, recenzje płyt i koncertów. Pojawią się także nagrania koncertów zarejestrowanych podczas festiwali organizowanych lub współorganizowanych przez Program 2 PR: Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju (najstarszy festiwal muzyczny w Europie) oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa”. Muzyka Chopina pojawi się również w popularnych opracowaniach jazzowych.

Radio Chopin zaproponuje kompendium wiedzy o Fryderyku Chopinie i polskiej muzyce, przedstawione w sposób komunikatywny i atrakcyjny. Programy adresowane będą nie tylko do melomanów, ale i do tych słuchaczy, którzy – bez względu na wykształcenie – poszukują kontaktu z muzyką.

Katarzyna Woźniak 455 Artykuły

Absolwentka polonistyki na toruńskim UMK ze specjalnością filmoznawczą. Na co dzień zdaje relacje z przesunięć na półkach rynku FMCG. Po godzinach - czytelniczka. Najbardziej lubi pisać o filmach i książkach, choć właśnie o nich pisze najrzadziej.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.