Unilever oszczędza i ma wyniki

W pierwszej połowie 2017 r. producent Dove i Algidy zarobił na czysto 3,3 mld euro, o 22,4 proc. więcej niż rok wcześniej. To m.in. efekt planu oszczędnościowego.

Obroty koncernu wzrosły o 5,5 proc. - do 27,73 mld euro, marża operacyjna zwiększyła się o 310 punktów bazowych - do 17,5 proc., zaś zysk przed podatkami wzrósł z 3,6 mld euro - do 4,6 mld euro.

Sprzedaż z pominięciem akwizycji, dezinwestycji i różnic kursowych zwiększyła się o 3 proc.

- Nasze wyniki w pierwszym półroczu pokazują dalszy wzrost, szybszy niż rosną rynki, oraz znaczący krok pod względem rentowności pomimo wciąż niestabilnych warunków w światowym handlu – skomentował Paul Polman, prezes Unilevera. - To potwierdza wiarygodność przyjętego modelu wzrostu. Nasz program zmian „Connected 4 Growth”, rozpoczęty jesienią 2016 r. przynosi efekty lepsze od oczekiwanych – dodał. W ramach tego programu w ciągu trzech lat Unilever chce zaoszczędzić 6 mld euro zamiast 4 mld planowanych wcześniej. Marża operacyjna ma wzrosnąć do 20 proc. w 2020 r. z 16,4 proc. w 2016 r.

W pierwszym półroczu Unilever zaoszczędził 1 mld euro dzięki ograniczeniu wydatków na reklamę i podróże służbowe pracowników.

Plan oszczędnościowy to między innymi próba „odchudzenia” biznesu po nieoczekiwanej próbie przejęcia przez Kraft Heinz. Amerykański koncern Kraft Heinz odstąpił jednak od zamiaru przejęcia Unilevera, choć wcześniej złożył propozycję zakupu tego brytyjsko-holenderskiego koncernu (Unilevera) za 143 mld dolarów. Unilever odrzucił ofertę Kraft Heinz, uznając ją za zbyt niską. Jednocześnie zapowiedział, że przyjrzy się swojemu biznesowi, by poszukać możliwości podniesienia wartości firmy dla akcjonariuszy, które dostrzegł w nim amerykański producent.

W Unileverze działy żywności oraz produktów orzeźwiających będą odtąd prowadzone wspólnie z Holandii, natomiast margaryny (Rama, Flora, Becel) zostaną wydzielone i – najprawdopodobniej jesienią - sprzedane. Koszty restrukturyzacji wynieść mają 3,5 mld euro w latach 2017-2019. Pod koniec roku zostanie też podjęta decyzja, czy utrzymać obecną, podwójną strukturę koncernu.

 (handelextra.pl)

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.