Lidl wygrywa pierwszą batalię w USA

Sąd federalny odrzucił skargę amerykańskiej sieci Kroger.

Kroger domagał się nakazu wycofania marki własnej Preferred Selection ze sklepów Lidla. Sędzia argumentował, że choć w obydwu nazwach występuje słowo „selection” (wybór), to jednak znaczenie słowa „preferred” (preferowany) jest odmienne niż „private” (prywatny, osobisty). Dodał też, że konkurencja jest korzystna dla konsumenta i odmówił wydania nakazu, by Lidl wstrzymał sprzedaż produktów pod tym brandem.

Lidl argumentował w sądzie, że na rynku amerykańskim jest wiele marek bardziej przypominających tę należącą do Krogera niż Preferred Selection, która dodatkowo wyróżnia się różnymi typami czcionki i koloru tła oraz dodatkowo flagą kraju pochodzenia produktu.

Do 11 stycznia 2018 roku, gdy odbędzie się kolejna rozprawa, Lidl może więc nadal korzystać ze swojego znaku.

Sprawę przeciwko Lidlowi Kroger wytoczył zaledwie w dwa tygodnie po debiucie niemieckiego dyskontera na amerykańskim rynku. Zdaniem trzeciego największego detalisty USA niemiecki dyskonter miałby w ten sposób korzystać na przyzwyczajeniach lokalnych konsumentów i czerpać z dorobku konkurenta, który zarzuca mu nieuczciwą rywalizację i wprowadzanie w błąd konsumentów poprzez sugerowanie związku obu brandów. Marką Preferred Selection sygnowane są produkty z kategorii mięs, warzyw i owoców oraz alkoholi i kawy.

Pierwsze sklepy w Stanach Zjednoczonych Lidl otworzył w połowie czerwca, tegoroczne lato planuje zakończyć z 20 sklepami. W ciągu najbliższych 12 miesięcy zapowiada rozwój sieci do 100 sklepów. Kroger jest trzecią siecią detaliczną kraju i dysponuje ponad 2 tys. sklepów.

Szczegóły o ekspansji Lidla w USA tutaj:

http://handelextra.pl/artykuly/200572,lidl-uczci-amerykanski-debiut

http://handelextra.pl/artykuly/199108,pierwsze-amerykanskie-lidle-otworza-sie-15-czerwca

(handelextra.pl)

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.