Engay, czyli żywność dla seniorów

W Japonii, gdzie mieszka największa na świecie liczba osób po 65. roku życia, pojawiła się żywność skierowana specjalnie do seniorów.

Ma to zapobiec przypadkom zadławień, zachłyśnięć i spowodowanych nimi przypadków śmierci. W Japonii mieszka około 35 mln osób w podeszłym wieku. To 27 proc. społeczeństwa.

Rośnie też liczba śmierci spowodowanych nagłym przypadkowym zadławieniem, która według japońskiego Ministerstwa Zdrowia przez ostatnich dziesięć lat dotyczyła przede wszystkim osób starszych. Najbardziej ryzykowne są ponoć mochi – ciasteczka ryżowe, jedzone tradycyjnie na Nowy Rok oraz jabłka – donosi amerykańska organizacja medialna NPR.

Żeby zapobiec niepotrzebnym tragediom japoński przemysł spożywczy stworzył więc żywność zwaną „Engay” zaprojektowaną specjalnie dla starszych osób. Mogą to być dowolne produkty spożywcze, rozdrobnione do stanu purée, a następnie uformowane w pierwotny kształt produktu wyjściowego przy pomocy galaretki. Na razie tego typu jedzenie wytwarzane jest głównie na potrzeby szpitali i domów opieki, jest tylko trochę droższe od „zwykłej” żywności. Jednak z tak szybko rosnącą populacją seniorów, może to być przyszłość japońskiego przemysłu spożywczego – sugeruje NPR.

(handelextra.pl)

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.