Amazon ma zgodę na przejęcie Whole Foods Market

Federalna Komisja Handlu zgodziła się 23 sierpnia na transakcję wartą 13,7 mld dolarów.

Regulator zapowiedział, że nie będzie prowadził dalszych badań rynku związanych z tą akwizycją. Jej finalizacja przewidziana jest do końca 2017 r.

Wcześniej transakcję, zapowiedzianą w czerwcu br., zaakceptowali akcjonariusze Whole Foods Market. Jak pisze "Washington Post", którego właściciel jest zresztą założycielem i prezesem Amazona, zgoda nadeszła w chwili, gdy pojawiają się głosy o niedostosowaniu prawa antytrustowego do szybko się zmieniającej sytuacji na rynku, co pozwala rosnąć w siłę i tak gigantycznym firmom, jak: Google, Amazon czy Facebook.

Po przejęciu sieci ponad 460 sklepów stacjonarnych Whole Foods Market Amazon będzie miał ok. 2 proc. wartego 600 mld dolarów rocznie amerykańskiego rynku spożywczego. Dla porównania Walmart opanował około 20 proc. (200 mld dolarów obrotów), Kroger – 7 proc. (115,3 mld dolarów). Dla Amazona zakup sieci stacjonarnej to punkt zwrotny, który od lat próbował wejść na amerykański rynek handlu żywnością – pisze gazeta. Whole Foods Market nadal będzie prowadzone przez Johna Mackeya, który był współzałożycielem tej istniejącej od 1980 roku firmy i rozwinął ją do międzynarodowego przedsiębiorstwa z rocznymi obrotami rzędu niemal 16 mld dolarów.

Obecna akwizycja jest największą w historii Amazona. Poprzednie znaczące miały wartość 1- 1,2 mld dolarów. Żeby zrealizować wartą 13,7 mld dolarów transakcję przedsiębiorca wyemitował w sierpniu obligacje za 16 mld dolarów.

Na zdjęciu: sklep Whole Foods Market w Los Angeles

(handelextra.pl)

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.