Ambra wydała w ostatnim roku 12,9 mln zł na wsparcie swoich marek

Dzięki takim działaniom i dobremu wykorzystaniu koniunktury rynkowej firma może pochwalić się ponad 9 proc. dynamika wzrostu

 W roku finansowym 2016/2017 zakończonym 30 czerwca 2017 r. Ambra wypracowała przychody ze sprzedaży netto na poziomie ponad 460 mln zł. Oznacza to 9,1 proc. wzrost względem poprzedniego okresu rozliczeniowego. Jak podaje spółka koszty związane z wsparciem marketingowym  wyniosły w tym okresie 12,9 mln zł.
 

Najszersze wsparcie promocyjne otrzymały dwie marki z portfolio firmy - Dorato i Cydr Lubelski.
- W analogicznym do roku finansowego okresie  Ambra przeprowadziła dwie telewizyjne kampanie sponsoringowe. Pierwsza, sylwestrowa zapraszała na Sylwestra z marką Dorato, która obchodziła w 2016 roku jubileusz 25-lecia. Z tej okazji ukazała się też edycja limitowana Dorato. Latem rozpoczęła się kampania sponsoringowa marki Cydr Lubelski zapraszająca na imprezę masową #Niefiltrujemy w Lublinie - mówi Agata Domaradzka - dyrektor marketingu Ambry.
Marka Cydr Lubelski była też sponsorem kolejnej już odsłony  trasy koncertowej Cydr Lubelski Spragnieni Lata. W tym roku w ramach akcji wystąpili Bovska, Iza Lach, Dwa Sławy. Aktywności telewizyjne dla obu wymienionych marek  zostały wsparte działaniami w punktach sprzedaży, wykorzystującymi  dedykowane linie materiałów POS.
Pozostałe marki Ambra wspierane były w  kanałach sprzedaży.
Na stałe marketingowo Ambra współpracuje z kilkoma firmami. Kuźnia PR odpowiada za komunikację public relations firmy, Emarketing Experts - za social media i strony internetowe marek Cydr Lubelski i CIN&CIN. Szatą graficzną opakowań produktów Ambry zajmuje się Brandy Design.
Do tego grona w ramach ostatnich kampanii dołączyły kolejne firmy. Scenariusz spotu sponsoringowego #Niefiltrujemy opracowała agencja Mind Progress, a wyreżyserował go Roman Przylipiak. Za produkcję odpowiadał Dom Produkcyjny D35, a za zakup mediów SDE Media & Events (także bezpośrednio Ambra). Animowany spot TV sponsoringowy z okazji 25-lecia marki Dorato z piosenką „Feeling good" w interpretacji i wykonaniu Mateusza Ziółko zrealizowała Agencja reklamowa Los Mejores.
Działania BTL i ATL koordynowały agencje Chapter 1 oraz Los Mejores, a  eventami podczas trasy koncertowej Cydr Lubelski Spragnieni Lata zajęła się  agencja koncertowa MyMusic.
Firma utrzymuje, że nakłady na promocję okazały się trafione i nawet jeśli - jak w przypadku Cydru Lubelskiego - nie przyczyniły się do spektakularnych wzrostów sprzedaży, to pozwoliły  wzmocnić udział marki w rynku. Udział wartościowy Cydru Lubelskiego w polskim rynku cydrów ogółem sięgnął bowiem 50 proc. Z ostateczną oceną kampanii pod hasłem #Niefiltrujemy, która zakończyła się 16 września,  firma chce się jednak wstrzymać do  zakończenia trackingowych.  
Według Marty Domaradzkiej kampania  TV z okazji 25-lecia Dorato w połączeniu z edycją limitowaną Dorato oraz spójną wizualizacją produktów w punktach sprzedaży (ekspozycje i materiały POSM) pozwoliły wyraźnie wzmocnić znajomość tej marki i przełożyły się na wzrosty sprzedaży oraz długofalowy wzrost udziałów rynkowych. Marka Dorato mimo rosnącej konkurencji chwali się pierwszym miejscem w rynku win musujących, jeżeli chodzi o wielkość sprzedaży.
Ważnym czynnikiem jest też podążanie marek za trendami - idąc za modą na prosecco konsumenci odkrywają dla siebie inne wina musujące, co spowodowało pierwsze w tej skali ożywienie konsumpcji i odkrycie tego gatunku produktów na wiele okazji wykraczających poza sylwestrowy wystrzał korka - podkreśla dyrektor marketingu Ambry.
Uważne podążanie za trendami miało także, zdaniem Marty Domaradzkiej, istotne znaczenie dla innych, mniej wspieranych promocyjnie marek Ambry.


Rosnące znaczenie wina, zaowocowało dobrymi wynikami nowego dla Ambry segmentu win stołowych, z marką Fresco, która rozwija się w tempie szybszym niż rynek win stołowych ogółem i stała się ilościowym liderem segmentu ekonomicznego (do 12 zł). Trendy pomogły też w dobrym starcie marce Fresco Frizzante.   
Wzrost popularności whisky, jedna  z najbardziej widocznych tendencji na polskim rynku alkoholi  skłonił w ostatnim roku rozliczeniowym firmę do poszerzenia marki premium J.A. Baczewski o J.A. Baczewski Whisky. Także marka brandy Pliska zaproponowała dwa nowe produkty -  Pliska XO wpisała się w trend premiumizacji alkoholi, podczas gdy  Pliska w małych opakowaniach 200 ml  ma czerpać korzyści  ze wzrostu mocnych alkoholi sprzedawanych w małych pojemnościach. Marce udało się przy tym uzyskać 11 proc. wartościowy udział w rynku.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.