Finałowy weekend 33. Warszawskiego Festiwalu Filmowego

W sobotę 21 października odbędzie się ceremonia wręczenia nagród, a w niedzielę 22 października w Multikinie i Kinotece będzie można obejrzeć nagrodzone filmy.

Nagrody na Warszawskim Festiwalu Filmowym (WFF) przyznawane są w konkursie międzynarodowym, konkursie 1-2 (startować w nim może pierwszy lub drugi film reżysera), konkursie Free Spirit oraz konkursach filmów dokumentalnych i krótkometrażowych. Swoją nagrodę przyznaje także festiwalowa publiczność (głosowanie odbywa się poprzez kupony wręczane widzom na każdym seansie).

Filmem zamknięcia 33. WFF będą "Zanurzeni" Wima Wendersa (pokaz w Multikinie w niedzielę 22 października o godz. 21). Jest to już szósty film tego wybitnego niemieckiego reżysera pokazywany na warszawskim festiwalu.

Stefan Laudyn, dyrektor WFF i Andrzej Jakimowski, reżyser filmu otwarcia festiwalu
Stefan Laudyn, dyrektor WFF i Andrzej Jakimowski, reżyser filmu otwarcia festiwalu

Przypomnijmy tutaj, że festiwal otworzył w ubiegły piątek (13 października) najnowszy film polskiego reżysera Andrzeja Jakimowskiego "Pewnego razu w listopadzie..." startujący w konkursie międzynarodowym. Akcja filmu z Agatą Kuleszą w jednej z głównych ról dzieje się w listopadzie 2013 r., a w scenach finałowych reżyser wykorzystał zdjęcia dokumentalne zarejestrowane w tamtym roku podczas pamiętnych zajść na ulicach Warszawy. "Imagine", poprzedni film Jakimowskiego, zdobył Nagrodę dla Najlepszego Reżysera i Nagrodę Publiczności na 28. WFF w 2012 r.

Dziś (20 października) i jutro (21 października) pokazywany będzie drugi z trzech polskich filmów startujących w konkursie międzynarodowym - "Pomiędzy słowami" Urszuli Antoniak. Film z Jakubem Gierszałem i Andrzejem Chyrą w rolach głównych miał premierę na festiwalu w Toronto. Po obu projekcjach można wziąć udział w spotkaniach z reżyserką.

Wydarzeniem weekendu będzie też pokazywany dziś (20 października) najnowszy film Yorgosa Lanthimosa "Zabicie świętego jelenia" ("The Killing of a Sacred Dear") z Colinem Farrellem i Nicole Kidman w rolach głównych (plakat na zdjęciu poniżej). Miał on premierę na tegorocznym festiwalu w Cannes, gdzie otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz.

33. WFF odbywa się w dniach 13-22 października. Filmy wyświetlane są na dziewięciu ekranach w dwóch kinach (Kinoteka w Pałacu Kultury i Nauki oraz Multikino w Złotych Tarasach). Łącznie w br. odbędą się 382 projekcje. WFF jest jednym z piętnastu wydarzeń na świecie akredytowanych przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Producentów Filmowych (FIAPF). Organizatorem festiwalu jest od 1995 r. Warszawska Fundacja Filmowa. Odbywa się on dzięki subsydiom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Miasta st. Warszawy. Sponsorami festiwalu są m.in Epson i Sundance TV, a patronami medialnymi m.in. "Gazeta Wyborcza", "Polityka", "Kino", Radio TOK FM, portale Onet i Filmweb oraz - od bieżącego roku - telewizja Arte.

Paweł Piasecki 737 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.