Trzy polskie filmy nagrodzone na 33. WFF

Wśród filmów nagrodzonych na 33. Warszawskim Festiwalu Filmowym są trzy polskie: film fabularny "Pomiędzy słowami", pełnometrażowy dokument "Hugo" oraz krótkometrażowy dokument "Jak zostać papieżem".

Czarno-biały film fabularny "Pomiędzy słowami" w reżyserii i według scenariusza Urszuli Antoniak, z bardzo poetyckimi, pięknie grającymi światłem i cieniem zdjęciami Lennerta Hillege, zdobył na 33. Warszawskim Festiwalu Filmowym (13-22 października 2017 r.) nagrodę Jury Ekumenicznego. W rolach głównych występują Jakub Gierszał (28-letni prawnik Michał albo Michael robiący karierę w Berlinie) i Andrzej Chyra (jego 55-letni ojciec, niespełniony muzyk, "wolny duch" nie troszczący się zbytnio o materialną stabilizację). Mężczyźni spędzają ze sobą jeden weekend, który zwłaszcza dla Michała - do tej pory nie utrzymującego więzi z krajem i raczej z tego powodu dumnego - okaże się brzemienny w skutki. Film jest koprodukcją polsko-holenderską (ze strony polskiej producentem jest Opus Film). Miesiąc temu miał światową premierę na festiwalu filmowym w Toronto. Reżyserka mieszka w Holandii i na własnej skórze doświadczyła blasków i cieni emigracji. Za debiutancki film pełnometrażowy "Nic osobistego" została w 2009 r. nagrodzona m.in. na festiwalu w Locarno.

Nagrodę Młodego Jury FIPRESCI zdobył na 33. WFF pełnometrażowy film dokumentalny "Hugo" - debiut reżyserski Wojciecha Klimali. Jest to wzruszająca historia miłości Zdzisława Misiaka, znanego jako Dzidek, emerytowanego króla lunaparków, do 7-letniego wnuka Hugo Huanga, którego ojciec, Chińczyk siedzi w hiszpańskim więzieniu. Dzidek wcześniej stracił córkę, matkę Huga i wnuk jest teraz dla niego oczkiem w głowie. Troszczy się o niego najlepiej jak umie, choć środki finansowe ma skromne, rodzina nie kwapi się za bardzo do pomocy, a mieszkanie w baraku (pozostałości po cyrkowym imperium) nie wzbudza entuzjazmu kuratora i innych urzędników. Klimala jest związany od dwóch lat z Warner Music Polska jako twórca reklam i teledysków. Współautorem scenariusza "Huga", autorem zdjęć oraz producentem filmu jest Mateusz Wajda.

Kadr z filmu Hugo (reż. Wojciech Klimala)
Kadr z filmu Hugo (reż. Wojciech Klimala)

W konkursie filmów krótkometrażowych za najlepszy dokument uznano czuły i śmieszny film "Jak zostać papieżem" w reżyserii Justyny Mytnik, obecnie studentki Szkoły Filmowej w Łodzi. Jego bohaterem jest dziesięcioletni chłopiec, którego marzeniem jest zagranie głównej roli w musicalu o życiu Jana Pawła II.

Kadr z nagrodzonego filmu Justyny Mytnik
Kadr z nagrodzonego filmu Justyny Mytnik

Listę wszystkich filmów nagrodzonych na 33. Warszawskim Festiwalu Filmowym znajdziecie tutaj. Swoje nagrody przyznała także festiwalowa publiczność - lista tutaj.

Paweł Piasecki 304 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.