Siła eventu

Event jest zaproszeniem do świata reklamującej się firmy. Spośród innych narzędzi promocyjnych wyróżnia go to, że komunikuje się z odbiorcą bezpośrednio - pisze Wojciech Cłapiński, wiceprezes zarządu agencji El Padre.

Pamiętacie korporację Polish Lody? Ten lider branży lodziarskiej zorganizował dla klientów i dziennikarzy weekend integracyjny. Niestety, impreza wymknęła się spod kontroli i…Komedia „Wyjazd integracyjny” mimo doborowej obsady – zagrali w niej Frycz i Karolak - została dostała nagrodę Węża dla najgorszej polskiej produkcji. Co gorsza film przyczynił się do utrwalenia negatywnego stereotypu na temat eventów. Postrzega się je często jako nikomu niepotrzebne imprezy. Zbędny wydatek. Tymczasem są jednym z najskuteczniejszych narzędzi marketingowych.

Event jest zaproszeniem do świata reklamującej się firmy. Spośród innych narzędzi promocyjnych wyróżnia go to, że komunikuje się z odbiorcą bezpośrednio. Konsument godząc się na uczestnictwo w wydarzeniu, poznaje markę i jej wartość. Odbiera ją wszystkimi zmysłami. W event marketingu chodzi o wywołanie pozytywnych emocji, bo wzięcie udziału wiąże się z przeżywaniem. Dzięki temu uwaga odbiorcy – zwykle rozproszona – skupia się na marce.

Drożej, ale skuteczniej

Standardowy przekaz marketingowy tak skuteczny już nie jest. W natłoku promocyjnych komunikatów przestajemy je w ogóle dostrzegać. Warto zauważyć, że konsumenci często nie zapamiętują treści reklamy telewizyjnej, choć przecież dociera ona do wielu widzów. Eventy mają jeszcze jedną przewagę: dzięki nim można precyzyjnie skierować komunikat do dowolnie wybranej grupy docelowej. Choć to sposób droższy - koszt dotarcia do jednej osoby jest wyższy, często opłaca się bardziej, bo jest skuteczniejszy niż klasyczne formy reklamy.

Dodać należy, że wydarzenia ściągają często zainteresowanie mediów, dają możliwość przygotowania angażujących kampanii, które znacznie przedłużają życie reklamy i powodują, że dowiaduje się o niej większa grupa odbiorców. To dlatego podczas eventów sprawdza się zapraszanie gwiazd i ludzi wpływowych. Dzięki nim wieści o evencie docierają dodatkowo do osób obserwujących ich profile w social mediach.

Feedback

Nie bez znaczenia jest także natychmiastowa informacja zwrotna, którą otrzymujemy od odbiorców. Udane wydarzenie wprawia w zadowolenie klienta, to zaś daje eventowcom ogromną satysfakcję, której czasem brakuje w przypadku klasycznych form reklamy. Tam od pomysłu do jego wdrożenia i oceny kampanii upływają miesiące. Bywa, że efekty konsumuje już inny brand manager…

Skąd?

Przy przygotowywaniu wydarzeń warto postawić na solidnego partnera. Doświadczona agencja doskonale rozumie, że event służy realizacji konkretnych celów firmy. Wie, jak przygotować scenariusz, by je osiągać. Profesjonalny event marketing to nie tylko pomysły, ale również staranne planowanie wydarzeń w oparciu o wiedzę na temat marki i szczegółową charakterystykę grupy klientów. Jedynie wtedy efektem podjętych działań będą korzyści biznesowe. Gdzie szukać kompetentnej agencji? Na przykład w działającym przy Stowarzyszeniu Agencji Reklamowych Klubie Agencji Eventowych, który zrzesza największe agencje na polskim rynku i dąży do profesjonalizacji branży, m.in. tworzy kodeks dobrych praktyk. Warto współpracować również z agencjami nagradzanymi w branżowym konkursie MP Power Awards, organizowanym corocznie przez Meeting Planner.

Eventy to coraz częściej wykorzystywane narzędzie promocyjne. Sprawiają, że marka zapada w pamięć i utrwala swój wizerunek. W eventach tkwi olbrzymi potencjał – są skuteczne. Warto o tym pamiętać, tworząc strategię marketingową.

Tekst: Wojciech Cłapiński, wiceprezes zarządu agencji El Padre

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.