MediaCom: Błaszczykowski najbardziej wpływową gwiazdą polskiego sportu

W zestawieniu wyprzedza Krzysztofa Hołowczyca, Marcina Gortata, Roberta Lewandowskiego i Adama Małysza. Ranking powstał na bazie Influence Power Index, wskaźnika wyznaczanego przez MediaCom.

Kuba Błaszczykowski to najbardziej wpływowa z polskich gwiazd sportu – wynika z raportu domu mediowego MediaCom. Piłkarz wyprzedza Krzysztofa Hołowczyca, Marcina Gortata i swojego kolegę z reprezentacji - Roberta Lewandowskiego. Pierwszą piątkę zamyka Adam Małysz. Ranking powstał na bazie Influence Power Index, wskaźnika wyznaczanego przez MediaCom na podstawie autorskiej metodologii oraz szerokiego badania konsumenckiego, przeprowadzonego na grupie ponad 11 tys. respondentów. Najbardziej lubiani sportowcy to – w różnych grupach wiekowych odbiorców – Piotr Żyła, Kuba Błaszczykowski i Adam Małysz.

Influence Power Index bazuje na trzech podstawowych obszarach, jakie należy rozważyć przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu celebryty w swojej komunikacji.

Te trzy obszary to: celebrity score (siła gwiazdy, ogólna rozpoznawalność celebryty), influence funnel (poziom autorytetu, składowa, za pomocą której twórcy badania podjęli próbę oszacowania faktycznego wpływu, jaki gwiazdy wywierają na odbiorców – jak dużo uwagi dany odbiorca poświęca danej gwieździe, czy uważa ją za eksperta itd.) oraz brand link (spójność z marką, dopasowanie do charakterystyki marki – zmierzono ok. 40 atrybutów wizerunkowych każdej z gwiazd). – Dopiero tak kompleksowo rozumiany wskaźnik wpływu jest w stanie dać pełen obraz, jeśli chodzi o to, kto jest najatrakcyjniejszą gwiazdą z punktu widzenia marketerów w ogóle, ale też w szczególnym przypadku konkretnej marki i jej potrzeb – mówi Tomasz Romaniuk, szef działu badań konsumenckich w domu mediowym MediaCom.

Autorzy badania podkreślają, że zwycięzca rankingu – Kuba Błaszczykowski – minimalnie ustępuje Robertowi Lewandowskiemu pod względem rozpoznawalności, jednak zdecydowanie wygrywa na poziomie sympatii i wiarygodności. Jest też postrzegany jako ekspert, większość osób deklaruje, że jest skłonna sugerować się jego sugestiami przy swoich wyborach.

Wymiar energii i luzu reprezentuje przede wszystkim Piotr Żyła i do pewnego stopnia przedstawiciele sportów motorowych. Z kolei Adam Nawałka, Kuba Błaszczykowski, Kuba Giermaziak i Jerzy Dudek kojarzą się najsilniej ze spokojem, rozsądkiem, troską o innych. W osobach takich jak Adam Małysz, Marcin Gortat, Robert Kubica, Karol Bielecki, Rafał Sonik odbiorcy widzą przede wszystkim ludzi rzetelnych, kierujących się pewnymi zasadami. Większość reprezentantów sportów motorowych, ale – co ciekawe – również Kamil Stoch to uosobienie ambicji i pozytywnej energii. Z kolei piłkarze i Agnieszka Radwańska reprezentują „najbardziej klasyczne” cechy sportowca: pewność siebie i wytrwałość w dążeniu do celu.

 

Piotr Machul 245 Artykuły

Zajmuje się tematyką mediową, głównie telewizyjną i radiową. Przeżył kilkuletni romans z copywritingiem. Zdecydowanie woli dziennikarstwo. Dziwne, że nie mieszka w czeskiej Pradze, bo uwielbia to miasto.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.