Idagio: streaming dla fanów muzyki klasycznej

Nowa generacja muzycznych serwisów streamingowych chce trafiać do precyzyjnie określonych grup odbiorców.

Spotify, Apple Music czy Tidal stawiają na szeroki zasięg i umowy z najwiekszymi wytwórniami płytowymi, które gwarantują, że w katalogu liczącym miliony utworów każdy znajdzie coś dla siebie. Nowym zjawiskiem w muzycznym streamingu są serwisy adresowane do fanów określonego gatunku muzyki. Miłośników muzyki klasycznej chcą uwieść m.in. brytyjski Primephonic, uruchomiony w lipcu 2017 r., na razie niedostępny w Polsce i niemieckie Idagio.

Serwisy takie jak Spotify czy Apple Music są zdominowane przez muzykę popularną. Jej fani przeszukują katalog według trzech kategorii: piosenka, album i wykonawca. Odbiorcy muzyki klasycznej potrzebują szerszego spektrum - szukają m.in. informacji o dyrygencie, orkiestrze, soliście, kompozytorze, czasem też określonej części utworu (np. Adagio z V Symfonii Mahlera). Większa ilość informacji niezbędna do precyzyjnego opisu utworu muzyki klasycznej powoduje, że są one znacznie trudniejsze do odszukania w serwisach typu Spotify.

Meloman zainteresowany różnymi wykonaniami, przykładowo, IX Symfonii Beethovena, szybko dotrze z pomocą Idagio do 97 wersji utworu. Na hasło "Royal Concertgebouw Orchestra" otrzyma możliwość wyboru z ponad 40 dyrygentów, wśród których np. Mariss Jansons jest reprezentowana ponad 60 nagraniami. Siłą niemieckiego serwisu są streamingi na wyłączność, mocno zresztą promowane na stronie głównej. Pomagają tu niewątpliwie osobiste relacje założycieli Idagio z wybitnymi muzykami, takimi jak choćby skrzypek Frank Peter Zimmermann czy śpiewak Thomas Hampson.

Skupienie się wyłącznie na muzyce klasycznej nie oznacza rezygnacji z przyjaznych dla użytkownika rozwiązań wcześniej wypróbowanych w innych serwisach. Należą do nich listy utworów dopasowane do pory dnia, nastroju czy rodzaju aktywności. (Ciekawą innowacją w zakresie designu aplikacji jest przycisk "pick mood" - przesuwając placem po okręgu możemy przechodzić od jednego nastroju i związanej z nim muzyki do innego.) Są także listy - opracowywane przez ekspertów: muzykologów, krytyków i blogerów - poświęcone określonym gatunkom, instrumentom, orkiestrom oraz wydarzeniom (np. 500-lecie Reformacji czy festiwal w Lucernie). 

Idagio ma obecnie w katalogu utwory ponad 600 wytwórni, głównie niezależnych - tu kryje się pewna słabość serwisu wobec np. Apple Music, który ma umowę z wszystkimi tzw. major labels, czyli wielkimi koncernami płytowymi. Przykładowo, bolesna dla każdego fana muzyki klasycznej jest nieobecność w Idagio nagrań z katalogu Deutsche Grammophon (Universal Music). Sytuacja zaczyna się jednak zmieniać: niemiecki serwis podpisał właśnie umowę z pierwszym z majors - Sony Music. Nagrania z katalogu Sony będą stopniowo udostępniane przez Idagio począwszy od grudnia br.

Wielu spośród miłośników muzyki klasycznej to audiofile. Idagio ma ofertę dla najbardziej wymagających odbiorców - streaming w bezstratnym formacie kompresji dźwięku (FLAC 1500 kbps). Mniej wymagający albo dysponujący gorszym łączem internetowym melomani mogą wybrać standard wysoki (MP3 320 kpbs) lub normalny (AAC 192 kbps). Na początku 2018 r. Idagio zapewni swym użytkownikom pełną integracją z bardzo popularnym wśród audiofilów bezprzewodowym systemem głośników hi-fi i komponentów audio Sonos.

Standardem w streamingu, którego trzyma sie Idagio, jest bezpłatny okres próbny (14 dni). Później korzystanie z serwisu kosztuje 9,99 euro miesięcznie. Jest on dostępny jako mobilna aplikacja na Androida i iOS, a także poprzez stronę internetową idagio.com.

Firmą Idagio kierują Till Janczukowicz (założyciel, na zdjęciu poniżej z lewej) i Christoph Lange (współzałożyciel). Janczukowicz ma ponad 20 lat doświadczenia w pracy jako menedżer gwiazd takich jak skrzypaczka Anne-Sophie Mutter i pianista Lang Lang oraz producent koncertów m.in. Metropolitan Opera, Bayreuther Festspiele i Opery Wiedeńskiej. Christoph Lange mając 22 lata założył Simfy - start-up roku 2011 w Niemczech, który szybko stał się największym konkurentem dla Spotify w tym kraju. Lange wraz ze współzałożycielem Simfy  Steffenem Wickerem stworzyli też internetową platformę kupna i sprzedaży nieruchomości Immoneo (obecnie Homeday).

Paweł Piasecki 243 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.