Litewska Maxima Grupė przejmuje Emperia Holding

Firmy podpisały umowę, rozwojem Stokrotki zajmie się litewski inwestor.

Emperia Holding zakończyła proces wyboru inwestora, który trwał od maja br. Firma podpisała umowę z litewską Maxima Grupė, która ostatecznie 24 listopada ogłosiła wezwanie do sprzedaży 100 proc. akcji Emperii po cenie 100 zł za akcję.

- Maxima to silny finansowo podmiot, o bardzo mocnej pozycji na rynku krajów bałtyckich i obecny na kilku istotnych rynkach europejskich. Emperia stanowić będzie dla Maximy platformę wzrostową na polskim rynku. Dzięki nowemu inwestorowi Stokrotka będzie mogła rozwijać się jeszcze szybciej nie tylko przez wzrost organiczny, ale również przez fuzje i przejęcia, a także będzie konsekwentnie realizowała strategię w oparciu o obecnie funkcjonujące formaty - powiedział Dariusz Kalinowski, prezes zarządu Emperia Holding SA. Zapowiedział przy okazji, że w 2018 r. firma planuje otwarcie ponad stu nowych placówek pod szyldem Stokrotka.

Transakcja czeka na zgodę na koncentrację ze strony UOKiK, zgodę Walnego Zgromadzenia Emperii oraz spełnienie warunków wezwania (osiągnięcie progu minimalnej liczby akcji).

Założona w 1990 r. grupa kapitałowa Emperia jest operatorem sieci supermarketów pod szyldem Stokrotka, liczącej 410 placówek. Emperia w 2016 r. osiągnęła 2,4 mld  zł skonsolidowanych przychodów i 111 mln zł EBITDA. Akcje spółki od 2002 r. notowane są GPW w Warszawie.

Maxima Grupė UAB jest spółką holdingową, do której należą sieci handlowe Maxima (na Litwie, Łotwie i w Estonii), T-Market (w Bułgarii), Aldik (w Polsce) oraz internetowy sklep spożywczy Barbora. W 2016 r. skonsolidowane obroty spółki wyniosły 2,7 mld euro.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.