Saturday Night Live Polska już wkrótce

Premiera polskiej edycji legendarnego programu na Showmax w sobotę 2 grudnia o godzinie 21.

Ten kultowy - słowo w tym wypadku jak najbardziej zasadne - program to najdłużej emitowany "late night show" w historii telewizji.  Nadawany jest na żywo z udziałem publiczności, bez montażu, nieprzerwanie od 11 października 1975 roku (przez pierwszy rok pod nazwą "NBC’s Saturday Night"). Niezmienna od dekad jest formuła: seria skeczów w wykonaniu stałej grupy aktorów oraz jeden gość specjalny – znana postać ze świata rozrywki, sportu lub polityki, który otwiera program monologiem nawiązującym do aktualnych wydarzeń i występuje w skeczach. Stałym elementem jest też występ gwiazdy muzycznej.

W pierwszej edycji amerykańskiego programu pojawili się m.in. Dan Aykroyd, John Belushi i Chevy Chase. SNL dał początek karierom takich gwiazd jak choćby Bill Murray, Billy Crystal czy Jimmy Fallon. W roli prowadzących występowali m.in. Dolly Parton, Justin Timberlake, Tom Hanks i - aż 16 razy, to jak na razie rekord - Alec Baldwin. Do tej pory wyemitowano 43 sezony SNL.

Program pisany jest przez grupę scenarzystów w tak zwanym writers' room, a skecze są próbowane na publiczności i cyzelowane dosłownie do ostatniej minuty przed wejściem na antenę - tak samo ma być w wersji polskiej. - Polska edycja SNL została stworzona na podstawie formatu i przy ścisłej współpracy ekipy amerykańskiej. Zespół produkcyjny i część obsady szkoliła się u twórców w Stanach Zjednoczonych. Dodatkowo producenci z USA będą towarzyszyć ekipie w pierwszym tygodniu produkcji polskiej wersji SNL - zapewnia Jurek Dzięgielewski (na zdjęciu poniżej), Head of Content CEE i zarazem producent programu z ramienia Showmax. Serwis udostępniający online seriale, filmy i programy rozrywkowe nabył prawa do formatu SNL w ramach umowy z NBC Universal.

Jurek Dzięgielewski, producent kreatywny SNL Polska. Fot.: mat. prasowe Showmax / Bartosz Krupa, East News
Jurek Dzięgielewski, producent kreatywny SNL Polska. Fot.: mat. prasowe Showmax / Bartosz Krupa, East News

Gościem specjalnym premierowego odcinka polskiej edycji SNL w sobotę 2 grudnia będzie aktor Piotr Adamczyk. W jednym z kolejnych odcinków w tej roli wystąpi popularny polityk Robert Biedroń. Znamy już też całą 11-osobową obsadę SNL Polska.

- Aktorzy teatralni, filmowi, telewizyjni i kabaretowi. Wyjątkowe talenty improwizatorskie, parodystyczne i muzyczne. Jestem przekonany, że zaprezentują się widzom w swoich najlepszych wcieleniach. Laura Breszka, Monika Babula, Karolina Piechota, Helena Ganjalyan, Magda Smalara, Sebastian Stankiewicz, Kamil Pruban, Michał Meyer, Michał Zieliński, Szymon Mysłakowski i Mateusz Grydlik. To właśnie oni pokażą zupełnie nową jakość programu rozrywkowego, jakiego w Polsce jeszcze nie było – tak o obsadzie polskiej edycji SNL mówi Jurek Dzięgielewski.

Pełna obsada polskiej edycji Saturday Night Live. Fot.: materiały prasowe Showmax / Bartosz Krupa, East News
Pełna obsada polskiej edycji Saturday Night Live. Fot.: materiały prasowe Showmax / Bartosz Krupa, East News

Pierwsze cztery 45-minutowe odcinki SNL Polska dotrą do publiczności szerszej niż abonenci serwsu Showmax (płatnego po 14-dniowym okresie próbnym): będą emitowane na żywo na kanale YouTube SNL Polska oraz na stronie www.showmax.com za darmo. Pierwszy sezon polskiej edycji programu zaplanowano na 15 odcinków.

Reżyserem SNL Polska jest Maciej Sobociński, główną scenarzystką Aleksandra Wolf,
a producentem wykonawczym - firma Rochstar. Producenci kreatywni ze strony Rochstar to Michał Górski i Bartosz Wąs, a ze strony Showmax - Jurek Dzięgielewski.

Paweł Piasecki 117 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.