2 mln Polaków ma Adblocka i jednocześnie nie korzysta z telewizora

SW Research i ScreenLovers przebadali "kontrreklamowych".

Blisko 4 proc. polskich internautów w wieku 16+ nie ma telewizora, a kolejnym 3 proc. telewizor nie służy do oglądania telewizji (ale np. podpięty jest do konsoli). Dodatkowo nieco ponad 4 proc. ma telewizor, ale go nie używa. Łącznie daje to 11 proc. internautów, czyli 2,6 mln Polaków, którzy nie mają kontaktu z tradycyjną, linearną telewizją – pokazuje badanie "Kontrreklamowi" agencji badawczej SW Research oraz ScreenLovers, serwisu analizującego rynek wideo.  

Jednocześnie 70 proc. przedstawicieli grupy niekorzystającej z TV ma zainstalowane oprogramowanie blokujące im wyświetlanie reklam w sieci (tzw. Adblock), co oznacza, że są oni odcięci nie tylko od reklamy telewizyjnej, ale w dużej mierze także od reklamy w internecie.

Jakie osoby wymykają się komunikacji reklamowej w masowych mediach? Badanie ScreenLovers i SW Research pokazało, że pod względem demograficznym "kontrreklamowi" to przede wszystkim młodzi dorośli (25-34 lata), częściej – mężczyźni.

– Adblockerzy bez telewizorów to jednocześnie wyjątkowo aktywni internauci, biegle poruszający się w cyfrowej rzeczywistości. Połowa z nich zaraz po przebudzeniu łączy się z internetem, z którego korzysta na wszystkich możliwych urządzeniach – mówi Edward Korbel, ekspert ds. badań marketingowych z SW Research.

95 proc. adblockerów bez telewizorów ma smartfon, podobny odsetek – laptop, a 68 proc. korzysta z tabletu. Przedstawicieli tej grupy wyróżniają też wzory korzystania z mediów wideo. – Adblockerzy bez telewizorów świadomie odcinają się od reklam w największych mediach i chętniej niż inni internauci łożą na interesujące ich treści. W tej grupie jest aż 28 proc. osób regularnie płacących abonamenty w serwisach VoD – to ponadtrzykrotnie więcej niż średnio wśród internautów – mówi Joanna Nowakowska, prowadząca serwis ScreenLovers.

"Kontrreklamowi” znacznie chętniej płacą też np. za oglądanie emisji na żywo w systemie pay-per-view, ale co ciekawe tylko 7 proc. z nich (odsetek nieznacznie mniejszy niż przeciętnie dla internautów) inwestuje w lekturę newsów i artykułów w internecie. Znacznie wyższy jest jednak w tej grupie odsetek czytelników prasy drukowanej.

W charakterystykę "kontrreklamowych” wpisuje się też wysoka popularność serwisów premium w tej grupie. Netflix i HBO Go mają tu znacznie więcej użytkowników niż średnio wśród internetowych widzów – po kilkanaście procent adblokowców bez telewizorów korzystało z nich w ostatnim miesiącu.

Badanie "Kontrreklamowi” SW Research i ScreenLovers objęło 2550 internautów w wieku 16+,
zrealizowano je metodą CAWI pod koniec października 2017 r.

Maciej Florek 2064 Artykuły

Czujnym okiem przygląda się domom mediowym, agencjom interaktywnym i producentom OTC. Odtajnia najbardziej ukryte przetargi. Jego pasją jest kolej i wszystko co z nią związane.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.