AdEx: Po III kwartałach ub.r. reklama online wzrosła o 6 proc.

Wartość rynku wyniosła w omawianym okresie 2,69 mld zł.

Po trzech kwartałach 2017 r. wydatki na reklamę online wyniosły 2,69 mld zł, o 147 mln zł więcej niż rok wcześniej w porównywalnym okresie. Przełożyło się to na dynamikę wzrostu na poziomie 6 proc. Wciąż największy wpływ na wzrost ma wideo online (+30 proc.), social media (+20 proc.) oraz programmatic.

Ogólny obraz rynku po trzech kwartałach pozostał więc taki sam – dominuje reklama graficzna z udziałem na poziomie 47 proc., a drugi w kolejności marketing w wyszukiwarkach pozyskał 34 proc. tortu reklamowego. Jedynym formatem wciąż odnotowującym spadek jest e-mail marketing, a ogłoszenia utrzymują wciąż wysoką dynamikę.

Analizując klasyfikację dodatkową – obejmującą zarówno szczegółowe formaty, modele sprzedaży, jak również środowiska emisji – zaobserwowane trendy także nie różnią się od tych, które były widoczne dotychczas. Wysoką dwucyfrową dynamikę zanotowały: wideo online, reklama sprzedawana w modelu programmatic oraz emitowana w mediach społecznościowych.

Biorąc pod uwagę podział tortu reklamowego online ze względu na reklamodawców – ranking reklamodawców również nie uległ znacznej zmianie. Pierwsza piątka pozostała ponownie ta sama, warto jednak zwrócić uwagę, że wśród nich znacznie zwiększył swe nakłady handel, który dzięki temu umocnił się na pozycji lidera i zwiększył udział w torcie reklamowym o 3 pkt proc. Do branż, które znacznie zwiększyły nakłady na komunikację cyfrową, należą także: sprzęty domowe, odzież, chemia gospodarcza oraz usługi dla biznesu.

Badanie AdEx realizowane jest przez PwC na zlecenie Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska.

Maciej Florek 2382 Artykuły

Czujnym okiem przygląda się domom mediowym, agencjom interaktywnym i producentom OTC. Odtajnia najbardziej ukryte przetargi. Jego pasją jest kolej i wszystko co z nią związane.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.