W 2017 r. rynek farmaceutyczny przekroczył wartość 38 mld zł

Dane pochodzą z firmy IQVIA.

Rynek farmaceutyczny (segmenty: apteczny, szpitalny oraz sprzedaż wysyłkowa e-aptek) w Polsce po raz kolejny zanotował wzrost – w 2017 r. przekroczył wartość 38,3 mld zł. W porównaniu z 2012 r., czyli pierwszego roku obowiązywania ustawy refundacyjnej, której regulacje spowodowały spadek wartości rynku, jest to o blisko 10 mld zł więcej – informuje firma analityczna IQVIA, właściciel portalu medycznego dla lekarzy Esculap.com. Rok do roku oznacza to wzrost o 4,9 proc., czyli o 1,8 mld zł więcej.

Rynek aptek otwartych stanowił 83,3 proc. całego rynku farmaceutycznego. Jego dynamika na poziomie 3,8 proc. była wyższa niż w 2016 r., kiedy wynosiła 3,2 proc. w ujęciu rok do roku. Największą sprzedaż (wartościowo) wygenerował segment leków na receptę, który miał 57,7 proc. udziału w rynku aptek otwartych. Wzrósł on o 2,4 proc., czyli ponad 431 mln zł. Natomiast segment leków i produktów dostępnych bez recepty, który stanowił 42,3 proc. rynku aptek otwartych, wzrósł o 5,6 proc., czyli o 723 mln zł.

Rynek sprzedaży wysyłkowej e-aptek stanowił 1,2 proc. całego rynku farmaceutycznego. W analizowanym okresie osiągnął wartość ponad 466 mln zł i dynamikę na poziomie 20,5 proc., co oznacza wzrost o ponad 79 mln zł rok do roku.

Maciej Florek 2390 Artykuły

Czujnym okiem przygląda się domom mediowym, agencjom interaktywnym i producentom OTC. Odtajnia najbardziej ukryte przetargi. Jego pasją jest kolej i wszystko co z nią związane.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.