eSport w Polsce: streamerzy, gracze i sponsorzy

Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda polska społeczność graczy? Czym się interesują? Na kim się wzorują? Czyimi są fanami? A może bardziej ciekawi Was druga strona medalu - ich sponsorzy? Michał Wieczorek, content marketing specialist Sotrendera, przygląda się bliżej grupom oraz ich specyfice.

Polscy streamerzy w mediach społecznościowych

Kogo gracze obserwują w mediach społecznościowych? Zarówno na Facebooku, jak i na YouTube, czterej najpopularniejsi streamerzy mają ogromną przewagę nad pozostałymi.

Jednak liczba fanów i subskrybentów to nie wszystko. Współczynnik interakcji między użytkownikami jest równie ważny. Jarosław PashaBiceps Jarząbowski ma największa liczbę fanów, ale to Gimper najlepiej angażuje swoją społeczność. Na YouTube sytuacja wygląda trochę inaczej – izak LIVE (czyli Piotr Skowyrski) jest zarówno najpopularniejszym i najmocniej angażującym streamerem.

Audience Scan polskich graczy

Wiemy już, kim są najpopularniejsi streamerzy, czas przyjrzeć się ich społeczności – graczom. Najlepszym sposobem, by to zrobić, jest Audience Scan.

Audience Scan, to autorskie badanie Sotrendera, które obejmuje dane Facebookowe wybranej grupy docelowej. Polska społeczność graczy na Facebooku liczy osiem milionów osób – to osoby zainteresowane grami wideo. Informacje zebrane o graczach porównaliśmy ze wszystkimi polskimi użytkownikami Facebooka, dzięki czemu mogliśmy sprawdzić, czym charakteryzuje się badana grupa. Pod uwagę wzięliśmy ich zainteresowania, nawyki/zwyczaje i styl życia.

Czy gracze lubią kolacje przy świecach i lampce wina?

Musimy przyznać, że ta sekcja – napoje i alkohole – nas bardzo zaskoczyła. Dziwnym nie jest, że najbardziej dopasowanym do stylu życia graczy napojem bezalkoholowym są wypełnione po brzegi tauryną, kofeiną i słodzikami energy drinki. Ale wino pasujące do nich bardziej niż do ogólnej populacji Facebooka? Nie tego się spodziewaliśmy. Natomiast jeśli chodzi o najpopularniejszą truciznę graczy, jest nią piwo.

A co gracze lubią jeść?

Na pewno wciągają kebsy i burgery z McDonald’s, prawda? Tak by się wydawało, jednak nie do końca jest to prawda.

Oczywiście, fast food to świetne pożywienie podczas wielogodzinnych sesji przed konsolą. Tak samo jak pizza – ten serowo-pomidorowy placek to najpopularniejsze danie wśród graczy. Doskonale to rozumiemy! Gracze są  jednak pełni niespodzianek – interesują się bowiem organicznym jedzeniem, wegetarianizmem i weganizmem dwukrotnie częściej niż wszyscy użytkownicy Facebooka. Kto by pomyślał? Może wynika to z faktu, że młodzi ludzie (a to oni przeważają wśród graczy) bardziej dbają o swoje zdrowie.

Z takich informacji mogą skorzystać nie tylko restauratorzy, ale także platformy, jak pyszne.pl czy UberEats, które mogą na przykład obsługiwać zawody e-sportowe lub skierować do graczy odpowiednie przekazy i reklamy.

Nawyki zakupowe – gdzie gracze kupują nowe pady

Z zebranych przez nas danych wynika, że polscy gracze kochają zakupy online, tu zaskoczenia nie ma. Co ciekawe jednak, zakupami w sieci interesują się dużo bardziej niż pozostali użytkownicy Facebooka, na co wskazuje bardzo wysoki Affinity Index.

Sponsorzy i promotorzy

Sponsorów do badania wybraliśmy na podstawie ich popularności wśród polskich streamerów i teamów. Wybraliśmy także tylko tych sponsorów e-sportu, którzy pochodzą z Polski lub są tutaj wyraźnie obecni. Play został dołączony do analizy jako benchmark i marka silnie obecna w e-sporcie.

Celem analizy było sprawdzenie, jak dobrze sponsorzy radzą sobie w komunikacji płatnej i organicznej. Czy wszyscy mają taką samą taktykę w docieraniu do swoich fanów i klientów?

Spójrzmy na wykres będący zestawieniem wydatków poniesionych na promocje wraz z całkowitą liczbę wyświetleń na Facebooku w okresie lipiec-wrzesień 2017.

Aby dobrze ocenić wyniki marek i stron, należy zmierzyć zaangażowanie, ponieważ sam zasięg to nie wszystko. Strona może mieć nawet milion polubień i 20 milionów wyświetleń w danym miesiącu, ale jeśli nikt nie wchodzi w interakcję z jej postami, oznacza to, że nie są one interesujące dla grupy docelowej.

Poniższy wykres pokazuje średnią liczbę aktywności (reakcji, komentarzy i udostępnień) na post – najprawdopodobniej najlepszy wskaźnik efektywności posta.

A jak wygląda efektywność promowanych postów? W tym aspekcie widać główną różnicę między markami. Kinguin zostawia w tyle inne marki, jeśli chodzi o liczbę aktywności pod postami sponsorowanymi, ale sama zostaje w tyle, gdy spojrzymy na posty niesponsorowane. Tutaj Play jest bezkonkurencyjny.

Wnioski:

  1. Najwięksi influencerzy to niekoniecznie najlepsi influencerzy. Kluczowe jest zdefiniowanie swojej niszy.
  2. Zbadajcie swoich fanów i grupę docelową, zanim zaczniecie kampanie płatne. Sprawdźcie, czym się interesują i co robią w social media.
  3. Śledźcie konkurencję i uczcie się na ich sukcesach i porażkach.
Tekst: Michał Wieczorek, content marketing specialist, Sotrender

 

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.