Rezygnacja szefa watykańskiej komunikacji

Dario Vigano ukrył fragment listu Benedykta XVI, by stworzyć wrażenie, że poprzedni papież w pełni popiera obecną głowę Kościoła.

List Benedykta z zamazanymi linijkami, który doprowadził do rezygnacji Vigano
List Benedykta z zamazanymi linijkami, który doprowadził do rezygnacji Vigano
Ksiądz Vigano, Włoch urodzony w Rio de Janeiro, został powołany przez papieża Franciszka na stanowisko szefa nowo utworzonego Sekretariatu ds. Komunikacji  w czerwcu 2015 r. Rezygnacja bliskiego współpracownika, przyjęta 21 marca, jest kolejnym problemem dla 81-letniego zwierzchnika Kościoła rzymskokatolickiego, który właśnie zakończył piąty rok pontyfikatu.

Agencja Associated Press jako pierwsza zwróciła uwagę, że na zdjęciu listu Benedykta dwie dolne linijki na pierwszej stronie zostały celowo rozmyte, a druga strona jest ukryta pod stosem książek papieża Franciszka. W kluczowych linijkach były zwierzchnik Kościoła przyznaje, że nie przeczytał teologicznych dzieł obecnego papieża i nie jest w stanie ich ocenić. Hashtag #releasetheletter ("ujawnić list") stał się wiralowym przebojem na Twitterze. W katolickim dzienniku  "The Catholic Herald" ukazał się nagłówek “Rozmyte linijki: watykańska manipulacja zdjęciowa zaczyna być gorącym tematem”. Pod presją mediów Watykan ujawnił ostatecznie pełny tekst listu papieża Benedykta.

Paweł Piasecki 394 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.