BGŻ BNP Paribas za 3,25 mld zł kupuje Raiffeisen Polbank

To kolejny krok w konsolidacji rynku bankowego w Polsce.

Centarala BGŻ BNP Paribas w Warszawie
Centarala BGŻ BNP Paribas w Warszawie
Bank BGŻ BNP Paribas wraz z francuską centralą BNP Paribas za 3,25 mld zł kupią od austriackiej grupy Raiffeisen jej bank w Polsce – Raiffeisen Polbank (Raiffeisen Bank Polska). Francuzi przejmą bankowość detaliczną i dla firm, ale bez portfela kredytów hipotecznych (60 proc. z 16 mld zł nich stanowią kredyty we frankach szwajcarskich).

Zarząd BGŻ BNP Paribas przekonuje, że dzięki komplementarnym zakresom działalności obu banków transakcja pozwoli umocnić pozycję szóstego banku w Polsce, z aktywami przekraczającymi już 100 mld zł, i daje aspiracje do wejścia do pierwszej piątki.

Dla BGŻ BNP cenne będą zwłaszcza segmenty SME (mały biznes), bankowość korporacyjna i faktoring Raiffeisena, bankowość prywatna, ale także sieć bankowości detalicznej.

Na koniec ub.r. Raiffeisen Polbank miał 49 mld zł aktywów (w tym 16,1 mld zł kredytów hipotecznych, których BNP Paribas nie przejmie), obsługiwał 816 tys. klientów, dysponował siecią 235 oddziałów i zatrudniał na etatach 3,9 tys. pracowników. Ubiegły rok bank zakończył 79 mln zł zysku netto.

BGŻ BNP Paribas ub.r. zakończył 280 mln zł zysku netto. Bank obsługuje ponad 2,7 mln klientów, a jego aktywa na koniec ub.r. wynosiły 73 mld zł.

Ponieważ BGŻ BNP Paribas mocno inwestuje w swoją markę (dla banku pracują reklamowo agencje: Publicis, Green Parrot, Havas Media oraz Sales & More), należy się raczej spodziewać, że nie będzie zainteresowany utrzymaniem marki w zakresie przejmowanej działalności. Sam Raiffeisen Bank Polska będzie kontynuował obsługę kredytów hipotecznych. Można więc przewidywać, że aktywnego reklamowo klienta stracą agencje Opus B i dom mediowy Starcom.  

W ub.r. BGŻ BNP Paribas wydał na reklamy w mediach 82 mln zł (dane cennikowe; źródło: Kantar Media), o ponad 60 proc. więcej niż w 2016 r. Dyrektorem zarządzającym pionu komunikacji w Banku BGŻ BNP Paribas od jesieni 2016 r. jest Piotr Machel.

Austriacy z Raiffeisena starali się sprzedać polski bank od 2015 r., w 2016 r. jego przejęcie negocjował Alior Bank, ale ostatecznie transakcja nie doszła do skutku (pod koniec 2016 r. Grupa PZU, do której należy Alior, za 6,5 mld zł kupiła 20 proc. akcji Pekao, drugiego największego banku w Polsce).

Przejęcie muszą zaakceptować Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Dzisiejszy Raiffeisen Polbank powstał poprzez przejęcie w 2011 r. przez Raiffeisen Bank Polska (działa od 1991 r.) uruchomionego przez Greków z Eurobank Ergasias w 2006 r. Polbanku EFG. Z kolei BNP Paribas kupił rodzimy BGŻ od holenderskiej grupy Rabobank w 2014 r.

Maciej Burlikowski 1358 Artykuły

W "Media & Marketing Polska" od 2000 r. Zajmuje się m.in. branżą telekomunikacyjną, usług finansowych, samochodami i energetyką. Uwielbia podróże dalekie i bliskie.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.