Starbucks pod ostrzałem obrońców praw zwierząt

55 organizacji broniących praw zwierząt zrzeszonych w ramach międzynarodowej koalicji, żąda od sieci Starbucks rezygnacji z używania jaj z chowu klatkowego w całej globalnej sieci ponad 27 tys. lokalizacji.

Kampania wystartowała w końcu kwietnia w Pradze przed jedną z kawiarni Starbucks. Akcję protestacyjną prowadzi Open Wing Alliance, międzynarodowy sojusz na rzecz zniesienia chowu klatkowego kur niosek, do którego należy również Fundacja Alberta Schweitzera.

Członkowie sojuszu podkreślają, że Starbucks "chwali się" swoim wysokim poziomem społecznej odpowiedzialności, jednak do tej pory firma wprowadziła politykę dotyczącą niestosowania jaj klatkowych tylko w niektórych regionach świata, m.in. w USA i Europie, zobowiązując się do ich wycofania do 2020 r. - W swojej deklaracji Starbucks niestety nie wymienia produktów jajecznych, ani nie określa konkretnych ram czasowych dla globalnego przejścia na alternatywne formy hodowli - mówi Karolina Skowron, kierująca kampaniami w Fundacji Alberta Schweitzera. - Wiele przedsiębiorstw z branży spożywczej wprowadziło już podstawowe standardy, i Starbucks, jako jedna z największych globalnych sieci, powinien również przyjąć na siebie przynajmniej takie zobowiązanie - uważa.

Podkreśla, że alternatywne formy hodowli eż nie są bez wad, jednak umożliwiają kurom w większym stopniu zaspokajanie podstawowych potrzeb życiowych.

Od 2016 r. Open Wing Alliance prowadzi kampanie przeciwko światowym koncernom. Ich celem jest doprowadzenie na całym świecie do zniesienia chowu klatkowego kur niosek, dzięki publicznemu wywieraniu nacisku na te koncerny. Dotychczas udało się przekonać wiele dużych firm do rezygnacji z używania jaj z chowu klatkowego. Wśród nich są m.in. General Mills, Intercontinental Hotels, Sodexo oraz Compass Group. Przedstawiciele sieci Starbucks na razie nie zabrali głosu w tej sprawie. 

(Handelextra.pl)

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.