Liberty Global sprzedaje Vodafone spółki w Niemczech, na Węgrzech, w Rumunii i Czechach

Wartość transakcji to 19 mld euro.

Kwota 19 mld euro (22,7 mld dol.) wyliczona jest według amerykańskich standardów rachunkowości (U.S. GAAP); według europejskiego standardu EU-IFRS wynosi 18,4 mld euro. W wyniku transakcji Liberty Global ma otrzymać 10,6 mld euro w gotówce, a ponadto wszystkie wolne środki pieniężne wypracowane przez cztery podmioty do czasu finalizacji umowy.

Cztery sprzedawane spółki odpowiadały łącznie za 28 proc. skonsolidowanego operacyjnego przepływu gotówkowego (OCF) Liberty Global w 2017 r.

Robert Redeleanu (na zdjęciu powyżej), CEO należącego do Liberty Global UPC Polska, podkreślił, że umowa nie ma wpływu na działalność kierowanej przez niego spółki. Operator kablowy UPC Polska dostarcza obecnie usługi do ponad 3,3 milionów gospodarstw domowych.

Po transakcji Liberty Global będzie nadal czołowym dostawcą usług telewizji kablowej i internetu szerokopasmowego w Europie, docierającym do 24 mln gospodarstw domowych w Wlk. Brytanii, Irlandii, Belgii, Szwajcarii, Polsce i Słowacji. Liberty Global ma ponadto 50 proc. udziałów w VodafoneZiggo, spółce joint venture w Holandii (4 miliony abonentów usług telefonicznych stacjonarnych i mobilnych). 

Paweł Piasecki 704 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.