Polsat kupuje Eleven Sports

Za 50 proc. plus 1 udział zapłaci 163,5 mln zł.

Grupa telewizyjno-telekomunikacyjna Zygmunta Solorza Cyfrowy Polsat za 38 mln euro (163,5 mln zł) kupi 50 proc. plus 1 udział Eleven Sports Network Sp. z o.o. (ESN), nadawcy czterech kanałów sportowych Eleven Sports. Formalnie kupującym jest Telewizja Polsat, wchodząca w skład grupy Cyfrowego Polsatu. Od razu powołano też nowy zarząd ESN, w którym znalazło się po dwóch przedstawicieli Telewizji Polsat i Eleven Sports. Maciej Stec, członek zarządu Cyfrowego Polsatu i
 telewizji Polsat odpowiedzialny w grupie CP za biznes telewizyjny, został prezesem Eleven Sport Network, a Krzysztof Świergiel, dotychczasowy dyrektor zarządzający, będzie pełnił funkcję CEO w tej spółce. Wszyscy przedstawiciele wyższego szczebla kierowniczego Eleven Sports Polska zachowają swoje stanowiska. 

Jeśli wartość ESN w oparciu o osiągnięte wyniki w 2020 r. przekroczy kwotę 80 mln euro, Telewizja Polsat będzie musiała dopłacić brytyjskiej Eleven Sports Network LTD 25 proc. nadwyżki wartości ESN ponad kwotę 80 mln euro (wartość ESN liczona jako 9 razy skorygowana EBITDA obliczona na podstawie sprawozdania finansowego ESN za rok obrotowy kończący się 30 czerwca 2020).

W umowie zawarto również tzw. opcje put i call, czyli w określonych warunkach Cyfrowy Polsat będzie miał prawo wykupu pozostałych 49 proc. udziałów Eleven Sports Network, a jej dotychczasowi właściciele do wezwania CP do takiego wykupu po cenie rynkowej.

Eleven Sports Network jest nadawcą czterech kanałów sportowych, dostępnych w sieciach kablowych i platformach satelitarnych, w których ma prawa do transmisji mi.n. rozgrywek hiszpańskiej LaLiga Santander, niemieckiej Bundesligi, włoskiej Serie A TIM czy wyścigów Formuły 1. W Polsce nadaje od połowy 2015 r.

Cyfrowy Polsat i jego główny akcjonariusz biznesmen Zygmunt Solorz są właścicielami Telewizji Polsat, jednego z dwóch największych obok TVN komercyjnych nadawców telewizyjnych w Polsce, właścicielem największej platformy telewizji satelitarnej (ok. 3,5 mln abonentów), właścicielem Polkomtela, jednego z czterech głównych operatorów sieci komórkowej Plus (11,4 mln klientów) oraz, od niedawna, właścicielami większościowego pakietu (66 proc.) Netii, największego po Orange Polska stacjonarnego operatora telekomunikacyjnego, którego sieć dociera do ok. 2,5 mln lokali.

Maciej Burlikowski 1304 Artykuły

W "Media & Marketing Polska" od 2000 r. Zajmuje się m.in. branżą telekomunikacyjną, usług finansowych, samochodami i energetyką. Uwielbia podróże dalekie i bliskie.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.