McDonald's wycofa plastikowe słomki

Sieć fast foodów, która zużywa 1,8 mln słomek dziennie, chce je wycofać ze sprzedaży - na razie w Wielkiej Brytanii.

McDonald's zacznie przechodzić w Wielkiej Brytanii na słomki papierowe we wrześniu br. i zakończy cały proces w trakcie 2019 r.

Sieć fast foodów, która zużywa 1,8 miliona słomek dziennie, zdecydowała się na ten krok po tym, jak prawie pół miliona osób wezwało firmę do porzucenia plastikowych jednorazówek.

Petycja Sum of Us wzywająca do zmiany przypomniała, że plastikowe słomki zanieczyszczają oceany, szkodząc ptakom morskim i innym zwierzętom. Zmiana dotyczyć będzie 1369 placówek McDonalda w Wielkiej Brytanii.

- Odpowiadamy na głos naszych klientów, którzy opowiedzieli się za wycofaniem plastikowych słomek ale bez szkody dla ich doświadczenia podczas wizyty w restauracji - powiedział Paul Pomroy, dyrektor generalny McDonalda w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Słomki papierowe będą pochodzić od dostawców w Irlandii Północnej i Walii. Początkowo tylko część restauracji sieci będzie miała możliwość recyklingu słomek papierowych, ale firma zobowiązała się do wprowadzenia go we wszystkich punktach do końca 2019 r.

Brytyjski rząd ostrzegł na początku tego roku, że plastikowe słomki, wraz z innymi jednorazowymi przedmiotami z tworzyw sztucznych, takimi jak waciki, mogą zostać zakazane w ramach działań mających na celu ograniczenie zanieczyszczenia mórz. Także Komisja Europejska zaproponowała zakaz używania na terenie Wspólnoty przedmiotów plastikowych jednorazowego użytku, takich jak wspomniane słonki i waciki, a także jednorazowe naczynia czy sztućce. 

McDonald's nie jest pierwszą siecią gastronomiczną na Wyspach, która zdecydowała się na ten krok. Zastąpienie plastikowych słomek papierowymi lub biodegradowalnymi zadeklarowały już m.in. Costa Coffee, Wetherspoons i Pizza Express.

Także inne części globalnego imperium McDonald's eksperymentują z alternatywami dla plastikowych słomek, a testy mają się odbyć jeszcze w tym roku w USA, Francji, Szwecji i Norwegii.

(Handelextra.net)

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.