Selectivv startuje z inicjatywą "Bezpieczny Polak"

Jej celem jest współpraca rodzimych firm technologicznych na rzecz poprawy bezpieczeństwa Polaków przebywających za granicą.

„Bezpieczny Polak” to technologia szybkiego reagowania autorstwa firmy Selectivv umożliwiająca dotarcie z komunikatem alarmowym do użytkowników smartfonów w czasie sytuacji niebezpiecznej. SentiOne, firma zajmująca się monitoringiem internetu oraz kanałów social media, pełni rolę partnera technologicznego. Partnerem merytorycznym projektu jest Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego, niezależny think tank specjalizujący się w polityce zagranicznej i bezpieczeństwie międzynarodowym.

W przypadku wystąpienia zagrożenia, np. ataku terrorystycznego, w ramach platformy Selectivv zostaje uruchomiony specjalny tryb, który u osób w danej lokalizacji w miejscu reklam na mobilnych stronach internetowych czy reklam w aplikacjach na smartfonie wyświetla komunikat alarmowy. Po kliknięciu w komunikat użytkownik zostaje przeniesiony na stronę z najważniejszymi informacjami na temat zdarzenia oraz ma możliwość wykonania bezpośredniego połączenia telefonicznego do odpowiednich służb lub znalezienia drogi do najbliższej jednostki dyplomatycznej.

W ramach inicjatywy „Bezpieczny Polak” SentiOne udostępniło narzędzie SentiOne Listen, pomagające monitorować w sieci słowa kluczowe, m.in. atak terrorystyczny, strzelanina, wypadek komunikacyjny, katastrofa, epidemia. Wykorzystanie systemu pozwala Selectivv na natychmiastowe reagowanie w momencie otrzymania ostrzeżenia, którego weryfikacja umożliwi uruchomienie trybu alarmowego.

W wersji testowej „Bezpieczny Polak” został po raz pierwszy uruchomiony w lipcu 2016 roku podczas zamachu terrorystycznego w Nicei. W ciągu 2 godzin od uruchomienia trybu alarmowego komunikat dotarł do 26 Polaków w strefie zagrożenia.

Z badania przeprowadzonego przez firmę Selectivv w czerwcu br. wynika, że ponad 40 proc. Polaków na przestrzeni ostatnich kilku lat zmieniło swój stosunek do bezpieczeństwa podczas wyjazdów zagranicznych. Ponad 60 proc. ankietowanych za najważniejsze zagrożenia podczas pobytu za granicą uznaje terroryzm oraz konflikty zbrojne. Jednocześnie 85% udzieliło odpowiedzi negatywnej na pytanie, czy podczas wyjazdów zagranicznych korzystają ze specjalnych systemów lub aplikacji informujących o zagrożeniu.

Firma Selectivv, założona w 2015 r., specjalizuje się w pozyskiwaniu, analizie i profilowaniu danych o użytkownikach urządzeń przenośnych. Posiada obecnie największy w Europie Środkowo-Wschodniej zbiór informacji o właścicielach smartfonów i tabletów, obejmujący łącznie 82 mln osób, z czego 14 mln w Polsce.

Paweł Piasecki 256 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.