Allegro i długo nic...

...wynika z raportu Gemius dla E-commerce Polska

W Polsce mieszka 38,4 mln ludzi, a firma Gemius liczbę korzystających z internetu szacuje na 27,8 mln. 56 proc. z nich, czyli 15 mln, kupuje przez internet. 23 proc. zdecydowało się na zakupy w e-sklepach za granicą.

Najlepiej rozpoznawalną platformą handlu elektronicznego w Polsce jest Allegro - spontanicznie wymienia je 72 proc. badanych. 33 proc. wymienia serwis Olx (ogłoszenia drobne), 12 proc. - Ceneo (porównywarka i platforma handlowa), 11 proc. - Zalando (sklep odzieżowy), a 10 proc. - chiński AliExpress. Na kolejnych dwóch miejscach uplasowały się zagraniczne sklepy/platformy: eBay (9 proc.) i Amazon (6 proc.), na ósmej pozycji - Empik (4 proc.), za nim Bonprix (2 proc.), a pierwszą dziesiątkę zamyka eObuwie (2 proc.).

Średnie deklarowane wydatki na zakupy online produktów z różnych kategorii prezentujemy obok. Ponad połowa badanych deklaruje, że w ciągu najbliższego roku ich wydatki na produkty w Internecie nie ulegną zmianie. Jednocześnie niemal 1/3 planuje ich zwiększenie, a jedynie co 17 badany – zmniejszenie.

Z raportu „E-Commerce w Polsce. Gemius dla e-Commerce Polska” wynika, że odsetek internautów kupujących w internecie wzrósł w porównaniu z 2017 r. o 2 proc. Znacznie bardziej - o 7 punktów procentowych - wzrosła liczba internautów kupujących za granicą – jest ich obecnie 23 proc. wobec 16 proc. rok temu.

Wyraźny trend to umacnianie się dobrej opinii o zakupach w internecie: ponad jedna czwarta (26 proc.) badanych uważa takie zakupy za w pełni bezpieczne (14 proc. w 2017 roku), a niemal połowa (49 proc.) za łatwe i nieskomplikowane (41 proc. w 2017 roku).

E-zakupy pozostają domeną osób młodych. Kupujący to w większości osoby poniżej 34. roku życia (64 proc.), z przynajmniej średnim wykształceniem (75 proc.), dobrze oceniające swoją sytuację materialną (54 proc.)

Maciej Burlikowski 1735 Artykuły

W "Media & Marketing Polska" od 2000 r. Zajmuje się m.in. branżą telekomunikacyjną, usług finansowych, samochodami i energetyką. Uwielbia podróże dalekie i bliskie.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.