Surface Go będzie konkurować z iPadem

Microsoft wprowadzi na rynek najlżejszy i najtańszy tablet tej klasy w swej historii.

Urządzenie z 10-calowym ekranem ma zadebiutować na rynku amerykańskim i kilkunastu innych, w tym w Polsce, 2 sierpnia. W najtańszej wersji w Stanach Zjednoczonych będzie kosztować 399 dol. Cena na rynku polskim nie jest jeszcze znana.

Nowy tablet Microsoftu adresowany jest do tej samej grupy użytkowników, do której Apple kieruje swego 9,7-calowego iPada (jego ceny zaczynają się w Stanach Zjednoczonych od 329 dol., w polskim sklepie Apple kosztuje 1599 zł). Surface Go będzie wyposażony w procesor Pentium Gold oraz w system operacyjny Windows 10 w wersji S wprowadzonej przez Microsoft w ub.r. Ma to zapewnić płynne korzystanie z pakietu Office 365. Tablet waży nieco ponad pół kilo, dokładnie 528 g (bez doczepianej klawiatury, za którą trzeba będzie dodatkowo zapłacić od 99 do 129 dol.) i ma 8,3 mm grubości. Inne oferowane osobno akcesoria to rysik Surface Pen (99 dol.) i mysz Surface Mobile Mouse (35 dol.). Celem deklarowanym przez producenta jest zapewnienie użytkownikowi komfortu oferowanego przez laptopy, a zarazem mobilności tabletu.

Według firmy badawczej International Data Corp. sprzedaż tabletów w skali globalnej w I kw. br. zmniejszyła się ilościowo o 11,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub. r. Pozytywnym wyjątkiem okazały się tablety z doczepianymi klawiaturami (typu Surface), których sprzedano o 2,9 proc. więcej. Linia Surface przyniosła Microsoftowi w I kw. br. przychody 1,09 mld dol., o 32 proc. większe niż rok wcześniej.

Paweł Piasecki 331 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.