Google ukarany rekordową grzywną

Komisja Europejska nałożyła na firmę karę 4,34 mld euro (5 mld dol.) za nadużywanie dominującej pozycji Androida w smartfonach.

Szacuje się, że w Androida wyposażonych jest obecnie ok. 80 proc. telefonów komórkowych na świecie. Telefony te trafiają do odbiorców z preinstalowanymi aplikacjami i usługami Google, w tym wyszukiwarką, na co od lat skarżyli się konkurenci.

Unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager podkreśliła na konferencji prasowej prawo konsumentów do swobodnego wyboru. Jej zdaniem decyzja Komisji Europejskiej zachęci producentów telefonów komórkowych do wyposażania ich w inne systemy operacyjne, np. Fire OS Amazona. CEO Google Sundar Pichai napisał w odpowiedzi na blogu, że Android umożliwił konsumentom większy, nie mniejszy wybór, stymulując innowacje technologiczne.

Alphabet, spółka matka Google, ma teraz 90 dni na zmianę praktyk biznesowych. Jeśli tego nie zrobi, grożą jej dalsze kary, które mogą sięgnąć 5 proc. średnich dziennych przychodów w skali globalnej. Firma zamierza odwołać się od decyzji KE. Grzywna, choć wysoka (40 proc. zysku netto Google za 2017 r.), może jednak zostać bez większego problemu zapłacona – pod koniec marca br. spółka dysponowała rezerwami gotówkowymi w wysokości 103 mld dol.

KE nałożyła poprzednio na Google grzywnę 2,4 mld euro (2,8 mld dol.) za praktyki monopolistyczne w obszarze internetowych porównywarek cenowych.

Paweł Piasecki 392 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.