Festiwal Nowe Horyzonty po raz 18. we Wrocławiu

W tym roku festiwal obywa się bez sponsora tytularnego. Tegoroczna edycja największego - obok warszawskiego - festiwalu filmowego w Polsce potrwa od 26 lipca do 5 sierpnia.

Na Nowych Horyzontach w br. na ponad 600 seansach widzowie zobaczą 225 pełnometrażowych filmów z ponad 50 krajów, spośród których 147 będzie miało polskie premiery, a 3 światowe. Pokazy będą odbywać się w 9 salach kina Nowe Horyzonty oraz – po raz pierwszy – w 3 salach Dolnośląskiego Centrum Filmowego. Podczas gali otwarcia festiwalu wyświetlony zostanie film "Kafarnaum" Nadine Labaki, zdobywca tegorocznej nagrody jury w Cannes. W tegorocznym programie znajdą się m.in. retrospektywy takich reżyserów, jak Ingmar Bergman (w 100-lecie urodzin), Nicolas Roeg, Ildikó Enyedi, Pedro Costa i João Césara Monteiro. Będą także przeglądy niezależnego kina irańskiego oraz kina islandzkiego i norweskiego.

Identyfikację wizualną tegorocznego festiwalu opartą na instalacji "Out" zamontowanej w silosie opuszczonej fabryki amunicji nieopodal Żagania (na zdjęciu) przygotował związany z Wrocławiem artysta Łukasz „Cekas” Berger wspólnie z Michałem Wekslerem i zespołem Nowych Horyzontów. Motyw wizualny "Out", nawiązujący  do festiwalowej misji wychodzenia poza przyzwyczajenia widzów, pojawia się na plakatach i w spotach promujących wydarzenie.

Pokazom filmów towarzyszą m.in. wydarzenia muzyczne w klubie festiwalowym Arsenał, spotkania z pisarzami, wystawa plakatów Andrzeja Pągowskiego oraz przygotowane we współpracy z Instytutem Szwedzkim wystawa "W stylu Bergmana: kino, moda, sztuka" i interaktywna instalacja "Ingmar Bergman 100".

W tym roku festiwal organizowany przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty obywa się bez sponsora tytularnego, którym przez 15 lat była Polska Telefonia Cyfrowa – operator sieci Era, a po rebrandingu T-Mobile Polska. Mecenasem głównym wydarzenia jest miasto Wrocław, a sponsorami Mercedes-Benz Grupa Wróbel, Black Red White, Moico, Air France, Coca-Cola, Wrocław Fashion Outlet, osiedle Witolda 3840 (inwestycja Okre Development) i Volante. Partnerem filmowym jest Ale Kino+ (po raz piąty patron jednej z festiwalowych sekcji).

Paweł Piasecki 997 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.