Apple ma rekordowe wyniki w trudnym zazwyczaj kwartale

W drugim kwartale br. utrzymał się wysoki popyt na iPhone'y, a coraz większe przychody generują też usługi takie jak iCloud i streaming.

Apple najwyraźniej opłaciło się podniesienie i tak już wysokich cen flagowego smartfona. Przychody ze sprzedaży iPhone'ów w II kw. br. (trzecim kwartale roku obrachunkowego) wzrosły o 20 proc. rok do roku, do prawie 30 mld dol., choć ilościowo sprzedaż zwiększyła się tylko o 1 proc., do 41,3 mln sztuk.

Dział usług (iTunes, iCloud, AppStore, Apple Music) zanotował rekordowe przychody (9,55 mld dol., wzrost o 31 proc.), pokazując, że Apple z powodzeniem realizuje strategię skupiania się w mniejszym stopniu na sprzedaży urządzeń na rzecz software'u i abonamentów na usługi. Firma zbliża się do osiągnięcia założonego w tym obszarze celu 50 mld dol. przychodów ze sprzedaży w skali roku.

W kwartale zakończonym 30 czerwca br. dział produkujący inteligentne zegarki (smartwatch) i bezprzewodowe słuchawki AirPods rozwijał się także w szybkim tempie: sprzedaż wzrosła o 37 proc., do 3,74 mld dol. Według szacunków International Data Corp., Apple sprzeda w tym roku nieco ponad 20 mln sztuk smartwatcha (wzrost o 14 proc.).

Jedynym słabym punktem w marketingu Apple okazała się sprzedaż iPadów i Maców (spadek przychodów o 5 proc. w minionym kwartale). 

Przychody firmy ogółem wzrosły już siódmy kwartał z rzędu - o 17 proc. do 53,27 mld dol., powyżej oczekiwań Wall Street i w górnej strefie własnych prognoz. Zysk podniósł się o 32 proc., do 11,52 mld dol., również powyżej oczekiwań analityków.

Jeśli trend zwyżkowy kursu akcji się utrzyma (wzrósł o 28 proc. w ciągu ostatniego roku), wartość rynkowa Apple może niebawem osiągnąć poziom 1 biliona dol. Byłaby to pierwsza amerykańska firma o takiej kapitalizacji.

Paweł Piasecki 1032 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.