ARC: Ukraińcy stają się ważną grupą konsumencką w Polsce

92 proc. z nich korzysta z usług polskich operatorów komórkowych, a na żywność wydają średnio miesięcznie 473 zł.

Według ARC Rynek i Opinia większość - bo 59 proc. - Ukraińców mieszkających w Polsce wiąże swoją przyszłość z naszym krajem. Szacuje się, że dziś w Polsce pracuje około miliona Ukraińców. Powody ich  przyjazdu do Polski związane są najczęściej z finansami i bezrobociem na Ukrainie. W Polsce szukają lepszych warunków życia i wyższych zarobków. 82 proc. Ukraińców przebywających w Polsce pracuje - 75 proc. spośród nich ma stałą pracę, a 33 proc. pracuje zgodnie z wyuczonym zawodem. Niemal trzy czwarte Ukraińców pracujących w Polsce (72 proc.) oszczędza część zarabianej kwoty, a blisko połowa (45 proc.) wspiera finansowo rodzinę na Ukrainie.

Aż 92 proc. korzysta z usług polskiego operatora komórkowego. W tym przypadku na wybór wpływa oferta cenowa oraz także rekomendacja znajomych. Ukraińcy o ofercie polskich operatorów dowiadują się przede wszystkim od swoich rodaków, jednak informacje na temat oferty dla nich docierają do nich również często z reklam. Spośród czterech największych polskich operatorów najlepszy wizerunek ma Play.

Po zakupy spożywcze Ukraińcy idą najczęściej do dyskontów (52 proc.) oraz hiper- i supermarketów (38 proc.). Głównymi czynnikami wpływającymi na wybór miejsca zakupu są niskie ceny, częste promocje, bliskość miejsca zamieszkania oraz szerokość asortymentu. Większość Ukraińców śledzi na bieżąco informacje o naszym kraju i korzysta z popularnych polskich mediów. Średnie miesięczne wydatki na żywność wynoszą blisko 473 zł.

Chociaż istnieją usługi, z których Ukraińcy w pełni korzystają – np. telefonia komórkowa, o tyle jest jeszcze szereg obszarów, z których korzystają w niewielkim stopniu, np. z bankowości. - Obecnie dwie trzecie Ukraińców posiada rachunek bankowy w Polsce, jednak głównym instrumentem, z którego korzystają jest karta bankomatowa. Co ciekawe, tylko co trzeci badany wpłaca zarobioną gotówkę do banku - komentuje dr Adam Czarnecki, wiceprezes ARC Rynek i Opinia. Z drugiej strony jego zdaniem Ukraińcy deklarują duże zainteresowanie zakupem nieruchomości, również na kredyt, co oznacza, że dla sektora bankowego jest to spory potencjał do wykorzystania. - Również sklepy oferujące różnego rodzaju sprzęty, czy to AGD, czy komputerowe, mają szerokie pole do działania w zakresie zakupów kredytowanych – zaledwie kilka procent dokonywanych przez Ukraińców zakupów to zakupy właśnie na kredyt - mówi.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.