Apple wprowadza trzy nowe modele iPhone'a

IPhone XS Max - ulepszona wersja zeszłorocznego modelu X z największym w historii marki 6,5-calowym wyświetlaczem Super Retina - będzie kosztować 1099 dol.

W iPhone XS Max zastosowano też największą jak dotąd baterię, która - według Apple - ma czas pracy o półtorej godziny dłuższy w porównaniu z iPhone'em X. Kolejne "naj" według producenta to najpotężniejszy jak dotąd mikroprocesor Apple A12 Bionic. W telefonie wykorzystano też technologię eSIM, pozwalającą na obycie się bez fizycznej karty SIM, czyli np. zmianę operatora poprzez panel sterowania w urządzeniu. Dwie cechy modelu - bardzo duży wyświetlacz i eSIM - Apple uważa za istotne atuty na kluczowym rynku chińskim.

IPhone XS kosztuje tyle samo (999 dol.) co iPhone X z ub.r. i ma taki sam 5,8-calowy wyświetlacz OLED.  Najtańszy z nowej trójki (749 dol.) iPhone XR to telefon tzw. bezramkowy z wyświetlaczem 6,1 cala w technologii LCD.

Nowe modele zaprezentował w środę 12 września, podczas jak zwykle starannie wyreżyserowanego eventu w siedzibie firmy w Kalifornii, CEO Apple Tim Cook. Przedsprzedaż wszystkich nowych modeli w Stanach Zjednoczonych i 30 innych krajach zaczyna się w piątek 14 września. Telefony trafią do sklepów w tydzień później. W Polsce - podobnie jak w Rosji i całej Europie Środkowej i Wschodniej - data premiery to 28 września.

Nowe modele mają kluczowe znaczenie dla utrzymania poziomu sprzedaży na tracącym dynamikę rynku smartfonów. Użytkownicy korzystają z telefonów dłużej - zwłaszcza z droższych, najbardziej zyskownych dla producentów modeli. Według firmy zarządzania aktywami Piper Jaffray 254 mln użytkowników korzysta z iPhone'ów mających ponad 3 lata, a 486 mln z telefonów ponad 2-letnich.

IPhone to najważniejszy produkt Apple, generujący dwie trzecie z przychodów firmy, które w minionym kwartale sięgnęły 53,3 mld dol. W sierpniu br. Apple zostało pierwszą firmą wycenioną na ponad 1 bilion dol., ale rywal Amazon przekroczył ten próg niewiele później.

Paweł Piasecki 394 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.