VML + Y&R = VMLY&R. Powstaje nowa globalna agencja

Nowy podmiot ma dostarczać klientom nowoczesną, w pełni zintegrowaną cyfrową ofertę kreatywną na globalną skalę.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, grupa WPP postanowiła zintegrować doświadczenia VML i Y&R w obszarze brand experience i brand advertising w ramach jednego podmiotu. Na czele skonsolidowanej agencji stanie globalny CEO Jon Cook (obecnie globalny CEO w VML). Będzie podlegać Markowi Readowi, CEO grupy WPP. W okresie transformacji David Sable, były globalny CEO Y&R, ma wesprzeć agencję VMLY&R jako dyrektor niewykonawczy. - VMLY&R w rzeczywistości powstaje już od niemal 18 lat, podczas których pracowaliśmy nad budowaniem dwóch odnoszących ogromne sukcesy marek i rozwijaniem partnerskich relacji z klientami, takimi jak Colgate-Palmolive, Dell czy U.S. Navy - powiedział Sable.

Agencja Y&R, jedna z ikon branży reklamowej, zasłynęła m.in. stworzeniem narzędzia do zarządzania marką, Brand Asset Valuator. Z kolei agencja VML m.in. przez dwa lata z rzędu wyróżniana była tytułem Entertainment Agency of the Year na Cannes Lions International Festival of Creativity. Uznana została także za lidera marketingu cyfrowego przez firmy analityczne Forrester i Gartner.

Zatrudniając ponad 7 tys. pracowników z chwilą oficjalnego uruchomienia działalności na początku 2019 r., agencja VMLY&R stanowić będzie jeden z filarów grupy WPP, szukającej nowej tożsamości w świecie zdominowanym przez media cyfrowe.

W ramach konsolidacji grupy WPP, która rozpoczęła się jeszcze za kierownictwa Martina Sorrella, Wunderman wchłonął agencję digitalową Possible (lipiec 2017 r.), domy mediowe Maxus i MEC połączyły się w Wavemaker (początek września 2017 r.), a w styczniu br. pięć firm doradztwa w obszarze designu stworzyło jedną agencję Superunion. Konsolidacji dokonano też w dziedzinie PR: Burson-Marsteller i Cohn & Wolfe połączyły się pod nazwą Burson Cohn & Wolfe.

Paweł Piasecki 440 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.