Dziś startuje 34. Warszawski Festiwal Filmowy

Podczas 10 dni festiwalu pokazanych zostanie 190 filmów z 61 krajów świata, a gośćmi festiwalu będzie niemal 700 osób z branży.

Od 2009 r. Warszawski Festiwal Filmowy (WFF) - jako jedyny w Polsce - jest akredytowany przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Producentów Filmowych (www.fiapf.org) jako konkursowy festiwal filmów fabularnych. Akredytację tą ma tylko 15 festiwali ze świata, w tym największe (Berlin, Wenecja, Cannes, Locarno). Wiąże się ona z wymogiem prezentowania znacznej liczby premier światowych, międzynarodowych i regionalnych. 

Filmy mogą rywalizować na WFF w pięciu konkursach: międzynarodowym (filmy fabularne, 15 tytułów), 1-2 (debiut lub drugi film twórcy), Wolny Duch, filmów dokumentalnych i krótkometrażowych. Duże zainteresowanie wzbudza też zawsze pozakonkursowa sekcja Pokazy Specjalne. Nagrody w najbardziej prestiżowym konkursie międzynarodowym przyznaje pięcioosobowe jury, w br. pod przewodnictwem wieloletniego dyrektora festiwalu filmowego w Toronto, Piersa Handlinga. Wysoko ceniona Nagroda Publiczności przyznawana jest w czterech kategoriach (film fabularny, dokumentalny, krótkometrażowy i dla dzieci). 

Filmem otwarcia będzie podczas 34. edycji WFF  "Tramwaj w Jerozolimie" Amosa Gitaia (premiera wschodnioeuropejska, pokaz w sobotę 13 października) podejmujący w metaforyczny sposób kwestię współżycia Izraelczyków i Palestyńczyków w podzielonym mieście. W konkursie międzynarodowym - obok czternastu filmów europejskich, azjatyckich i amerykańskich - pojawi się nowy film w reżyserii Marka Koterskiego "7 uczuć". Filmem zamknięcia będzie "I odpuść nam nasze długi" włoskiego reżysera Antonio Morabito z Jerzym Stuhrem w jednej z głównych ról. 

Dyrektorem WFF jest od 1991 roku Stefan Laudyn (na zdjęciu powyżej). Organizatorem festiwalu jest Warszawska Fundacja Filmowa, a wydarzenie odbywa się dzięki dotacjom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Miasta Stołecznego Warszawa. Sponsorami i partnerami są: Epson, PLL LOT, Mitsubishi, SundanceTV, agencja reklamowa Fabryka Wyobraźni, Film Factory (partner branżowy w Chinach), Kinoteka i Multikino (kina festiwalowe). Partnerzy medialni to: AMC, Co Jest Grane 24, Filmweb, IMdB Pro, KMag Magazyn, Kino, Newonce, Onet i TOK FM. 

Klub festiwalowy od lat działa w Cafe Kulturalna przy Teatrze Dramatycznym w Pałacu Kultury i Nauki, gdzie organizowane są także towarzyszące WFF wydarzenia muzyczne.

Paweł Piasecki 417 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.