Email marketing w Polsce w liczbach

Eksperci GetResponse przeanalizowali prawie 2 miliardy wiadomości wysłanych przez blisko 3 tysiące marketerów ze 126 krajów.

Jak rozwija się email marketing na świecie? Jakie są średnie wskaźniki otwarć i kliknięć w Polsce w różnych branżach? Kiedy wysyłać emaile i czy emoji w temacie to dobry pomysł?

„Email marketing w Polsce w liczbach” to kompleksowe porównanie danych z Polski i ze świata. Badanie ma na celu wsparcie marketerów i przedsiębiorstw m.in. w zakresie analizy strategicznego podejścia do email marketingu, zdobycia wiedzy dotyczącej najlepszych praktyk w email marketingu, zwłaszcza przy ekspansji globalnej i pracy w międzynarodowym środowisku, kiedy wysyła się wiadomości do klientów z całego świata.

Natalia Paczóska
Natalia Paczóska
- Z pewnością marketerzy robią wszystko, żeby ich kampanie osiągały jak najlepsze wyniki: korzystają z marketing automation, prowadzą testy A/B, regularnie segmentują listę i szukają nowych sposobów na poprawę kontaktu z odbiorcami. Analizując statystyki, zastanawiają się – jak mogę wyróżnić się wśród konkurencji? Sprawdziliśmy, jak rozwija się email marketing na poszczególnych kontynentach oraz jakie są średnie wskaźniki otwarć i kliknięć w wybranych krajach i w różnych branżach. Szczególną uwagę poświęciliśmy danym z rynku polskiego – mówi Natalia Paczóska, Head of Marketing w GetResponse Polska.

Email marketing na świecie

Wyniki działań email marketingowych różnią się w zależności od kontynentu i kraju. Bardzo dużo zależy od nawyków klientów, ich poziomu wiedzy na temat marketingu oraz uwarunkowań prawnych obowiązujących w danym państwie. Przykładowo, tam, gdzie najpopularniejszym sposobem subskrypcji jest zapis z potwierdzeniem (double opt-in), np. w Niemczech, Francji czy Holandii, zaangażowanie odbiorców jest wyższe niż w krajach, w których zazwyczaj zapisujemy się na listę bez dodatkowego potwierdzenia (np. USA).

 - W 2017 marketerzy z całego świata wysłali więcej newsletterów niż liczy populacja Chin i Indii razem wzięta, a Europa wyprzedza Amerykę Północną pod względem współczynnika otwarć, kliknięć i zgłoszeń spamu? Okazuje się też, że marketerzy z rejonu Oceanii wysyłają tyle samo newsletterów co marketerzy z Afryki, choć mieszka tam znacznie mniej ludzi. Ale, co najważniejsze, powyższe dane są dowodem na to, jak skuteczny jest email marketing – średni współczynnik otwarć  i zaangażowania wynosi 24,82% – mówi Piotr Gzela, International Business Coordinator w GetResponse.

Piotr Gzela
Piotr Gzela

Email marketing w Polsce

Najwięcej osób otwiera wiadomości dotyczące nieruchomości (57,37%), sztuki i rozrywki (48,32%) i usług prawnych (46,74%). Współczynnik wypisów najwyższy jest w branży agencji marketingowych (0,49%).

Dzięki porównaniu sprawdzisz:

- jakie wyniki zazwyczaj osiąga się w poszczególnych branżach,
- jak zmienia się zaangażowanie w zależności od wielkości bazy,
- jakie są wyniki dla różnych typów wiadomości (autoresponder, newsletter, RSS),
- jaki jest najlepszy czas na wysyłkę wiadomości email,
- kiedy wysyłać emaile,
- jaki wpływ na otwieralność wiadomości ma długość jej tematu,
- czy emoji w temacie wiadomości to dobry pomysł ;).

Pełna analiza "Email marketing w Polsce w liczbach" dostępna jest za darmo na stronie Get Response. Oprócz statystyk można znaleźć na niej wskazówki ekspertów GetResponse.

Analiza została przeprowadzona w okresie od stycznia do kwietnia 2018 roku. Dane na WWW będą aktualizowane.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.