Netflix będzie produkować więcej nieanglojęzycznych seriali w Europie

Na decyzję wpłynął sukces hiszpańskiego serialu "Dom z papieru" ("La casa de papel") i niemieckiego "Dark".

90 procent widzów "Dark" - serialu o zaginionych dzieciach łączącego elementy thrillera i science fiction - mieszka poza krajami niemieckojęzycznymi, co jest bezprecedensowym sukcesem, podkreślił na konferencji Web Summit w Lizbonie chief product officer Netfliksa Greg Peters. Zapowiedział, że w fazie produkcji są dwa nowe seriale,  norweski i hiszpański, które zostaną wyemitowane w 2020 r. Producentem pierwszego w historii Netfliksa norweskiego serialu pod tytułem "Ragnarok" będzie Adam Price, twórca cieszącego się powodzeniem duńskiego serialu  "Borgen" (trzy sezony w latach 2010-2014). Nowy hiszpański serial, "Alma", o kobiecie tracącej pamięć w wyniku wypadku, wyreżyseruje Sergio Sanchez, znany z thrillera "Tajemnica Marrowbone".

Postawienie przez Netfliksa na Europę jest wyborem strategicznym, ale wynika także z obowiązku nałożonego na serwisy streamingowe przez Unię Europejską - 30 procent emitowanych przez nie programów ma być produkowane lokalnie. 

Netflix produkuje obecnie programy w ponad 20 krajach, w tym Brazylii, Indiach i Korei Południowej. Ma obecnie 137 milionów abonentów na świecie.

Warto przy okazji przypomnieć, że na 30 listopada zapowiedziana jest premiera pierwszego polskiego serialu na Netfliksie - "1983".

(Phys.org, AFP)

Paweł Piasecki 440 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.