Wavemaker: co czwarty klient płatnej TV myślał o cord-cuttingu

Najczęściej cord-cutting rozważali klienci najdroższych pakietów operatorów. Do płacenia abonamentu skłania ich przede wszystkim dostęp do Discovery, TVN24 i Polsat Sport.

26 proc. klientów kablówek i 23 proc. klientów platform rozważało w ub.r. rezygnację z płatnej telewizji, pokazuje Projekt Cyfrowizja IV, cykliczne badanie agencji Wavemaker. Wpływały na to przede wszystkim kwestia ceny abonamentu oraz przekonanie, że telewizja nie oferuje wystarczająco wielu ciekawych programów. Największą skłonność do rezygnacji z usług płatnej telewizji przejawiają klienci płacący dziś operatorom powyżej 100 zł miesięcznie abonamentu, wśród nich 30 proc. myślało o rezygnacji z usług operatora. Jak pokazuje badanie agencji Wavemaker, to jednocześnie ta grupa najaktywniej korzysta dziś z oferty SVoD (subskrypcyjnych serwisów wideo na życzenie).

– Choć liczby te wyglądają zatrważająco, odsetek potencjalnych "cord-cutterów" nie wzrósł w stosunku do ubiegłych lat mimo rozwoju SVoD i naziemnej telewizji cyfrowej. Bez wątpienia jednak operatorzy płatnej TV mają duży segment "newralgicznych" klientów. Ok. 2 mln gospodarstw płacących dziś za dostęp do tradycyjnej TV poszukuje alternatyw – zauważa Izabela Albrychiewicz, prezes agencji Wavemaker.

Klientów, którzy nie planują migracji w kierunku bezpłatnej telewizji naziemnej oraz wideo na życzenie, przy ofercie operatorów trzyma internet w pakiecie (choć jego znaczenie wyraźnie spadło w stosunku do poprzednich lat), kanały filmowe, sportowe, a także kwestia przyzwyczajenia, na którą najczęściej powołują się klienci kablówek (co piąty z nich). Wśród kanałów, jakie skłaniają odbiorców płatnej TV do dalszych inwestycji, tradycyjnie prym wiedzie Discovery, za którym plasują się TVN24 (awans w rankingu), Polsat Sport i National Geographic.

Efekt SVoD widoczny jest w decyzjach widzów, którzy w ciągu ostatniego roku zrezygnowali z płatnego abonamentu i poprzestają obecnie na bezpłatnej ofercie naziemnej TV cyfrowej. Blisko połowa z nich zdecydowała o cord-cuttingu z uwagi na alternatywę programową dostępną w sieci, a niemal co czwarty twierdzi, że substytutem okazał się abonament w serwisie subskrypcyjnym – pokazuje badanie agencji Wavemaker.

Badanie Projekt Cyfrowizja IV agencja Wavemaker zrealizowała w październiku 2018 r. metodą CAWI na grupie 1500 telewidzów z dostępem do internetu.

Maciej Florek 2380 Artykuły

Czujnym okiem przygląda się domom mediowym, agencjom interaktywnym i producentom OTC. Odtajnia najbardziej ukryte przetargi. Jego pasją jest kolej i wszystko co z nią związane.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.