Koncertowy finał kampanii #iCO2dalej

Wydarzenie i całą kampanię społeczną dla Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi przygotowała agencja oS3.

Koncert „The Lost Seasons – inspired by Antonio Vivaldi”, który odbył się 14 grudnia w Katowicach - ostatniego dnia międzynarodowej konferencji klimatycznej COP24, zwieńczył kampanię mającą na celu zbudowanie społecznego poparcia dla ograniczenia emisji CO2 przez elektrownię Bełchatów. To największa elektrownia węglowa w Europie i druga co do wielkości na świecie, która odpowiada za około 10 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w Polsce. Co roku emituje do atmosfery aż 37 milionów ton CO2 – najwięcej ze wszystkich instalacji w Europie.

Radek Dudzic, oS3
Radek Dudzic, oS3
- Podstawowym założeniem kampanii #iCO2dalej była obserwacja, że oto jesteśmy świadkami końca świata, jaki znamy i przepraszamy za to kolejne pokolenia – mówi Radek Dudzic, dyrektor kreatywny agencji oS3. W akcji podkreślającej  potrzebę podjęcia pilnych działań w celu powstrzymania katastrofy klimatycznej wzięły udział gwiazdy polskiego show-biznesu, ludzie świata kultury i nauki.

Twórcy kampanii uznali, że warto wykorzystać uniwersalny język muzyki, by dotrzeć do wszystkich stron zajmujących się tematem i „przeskoczyć” ograniczenia jakie napotykają. Jedno z najbardziej znanych arcydzieł muzyki klasycznej, „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego, stało się  stało się inspiracją dla nowego utworu napisanego przez młodych polskich kompozytorów Szymona Sutora i Szymona Weissa. Artyści połączyli klasyczną formę z nowoczesnym, elektronicznym beatem. Wykorzystali niektóre motywy i rytmy  z oryginalnej kompozycji, ale cały kontekst muzycznej opowieści został zmieniony. Partnerem projektu była agencja muzyczna CORD.

- Pory roku, jakie znamy, również się kończą - także te Vivaldiego. Toczyliśmy długie rozmowy o tym, jak powinny wyglądać zmiany w aranżacji – mówi Radek Dudzic. - Czy utwór powinien być katastroficzny, czy raczej stanowić nową jakość - definiując to, z czym mamy obecnie do czynienia w przyrodzie. Ostatecznie w pełni zaufaliśmy kompozytorom. Powstał utwór, który nie piętnuje, ale wzbudza refleksję. Prawnicy mówią językiem paragrafów, naukowcy mają swoje dane i wykresy, politycy… Wszyscy chcą dobrze, ale nie potrafią się porozumieć. Wierzymy, że muzyka może im w tym pomóc, bo jej się nie da oszukać – podsumowuje Dudzic.

Koncert był transmitowany na stronie kampanii www.iCO2dalej, gdzie każdy może podpisać się pod petycją o ograniczenie destrukcyjnego wpływu na klimat przez Elektrownię Bełchatów. Można tam też obejrzeć filmy wideo, w których m.in. Roma Gąsiorowska, Marian Opania, Arkadiusz Jakubik, Magda Umer, Katarzyna Adamik, Adam Wajrak, Krzysztof Materna, Skiba oraz muzycy z zespołu Bokka przepraszają za to, że dotychczas nie zajęli się problemem i nie próbowali powstrzymać zmian klimatu.

- Jeden koncert oczywiście nie naprawi klimatu – mówi Radek Dudzic. - Nadal mamy dużo do zrobienia, by dyskusja dotycząca ograniczenia emisji CO2 w Polsce została podjęta. Chcemy wytłumaczyć ludziom, że nie chodzi tylko o to, by jutro zamykać jedną czy drugą elektrownię, ale o to, że osoby odpowiedzialne za politykę energetyczną powinny przedstawić nam plan na przyszłość. Nadal zbieramy podpisy pod petycją na www.ico2dalej.pl, nadal walczymy o lepsze środowisko dla przyszłych pokoleń. Wraz ze studiem Papaya Films pracujemy też nad filmem dokumentującym wydarzenie w Katowicach.

Paweł Piasecki 338 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.