Jeden z dyrektorów Huawei Polska oskarżony o szpiegostwo

Razem z nim zatrzymano byłego pracownika UKE, a obecnie Orange Polska.

W czwartek funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali Weijing W., dyrektora sprzedaży dla sektora publicznego Huawei Polska. Wraz z nim zatrzymano Piotra D. – byłego pracownika Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), a obecnie zatrudnionego przez Orange Polska.

ABW ujawniła, że obu zatrzymanym postawiono zarzuty karne o szpiegostwo przeciw Rzeczypospolitej Polskiej.

Firma Huawei Polska wydała oświadczenie: "Spółka Huawei jest świadoma zaistniałej sytuacji i na bieżąco ją obserwuje. Na razie nie udzielamy komentarza w tej sprawie. Spółka Huawei przestrzega wszystkich obowiązujących praw i przepisów w krajach, w których prowadzi działalność. Ponadto od każdego swojego pracownika spółka Huawei wymaga stosowania się do przepisów prawnych oraz zasad obowiązujących w krajach, w których firma ma swoje oddziały".

Orange Polska i T-Mobile Polska prowadzą obecnie w Polsce testy sieci komórkowych nowej generacji 5G z wykorzystaniem infrastruktury produkcji Huawei. Huawei jest jednym z dwóch największych, obok koreańskiego Samsunga, sprzedawcą telefonów komórkowych w naszym kraju.

Chiński koncern technologiczny Huawei ma ostatnio problemy wizerunkowe. Kilka tygodni temu kilka krajów oskarżyło go o działania szpiegowskie (m.in. USA i Czechy).

Maciej Burlikowski 1689 Artykuły

W "Media & Marketing Polska" od 2000 r. Zajmuje się m.in. branżą telekomunikacyjną, usług finansowych, samochodami i energetyką. Uwielbia podróże dalekie i bliskie.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.