Nominacje do Oscara ogłoszone

Po dziesięć nominacji otrzymały: "Roma", produkcja Netfliksa w reżyserii Meksykanina Alfonso Cuaróna, i "Faworyta" wyreżyserowana przez Yorgosa Lanthimosa.

Oba wyżej wymienione tytuły są nominowane w najbardziej prestiżowej kategorii "najlepszy film" obok "BlacKkKlansman", "Bohemian Rhapsody", "Green Book", "Narodziny gwiazdy", "Vice" i "Czarnej pantery". Ten ostatni film, wielki przebój kasowy Marvel Studios i Walt Disney Pictures (wpływy z biletów przekroczyły już 1,34 mld dol.), to pierwszy obraz z komiksowego gatunku "superhero" nominowany do Nagrody Akademii Filmowej. Czwarty już remake "Narodzin gwiazdy" był zdaniem wielu obserwatorów faworytem w wyścigu po najważniejszą statuetkę, ale Złoty Glob w kategorii "best drama" wywalczyła niespodziewanie "Bohemian Rhapsody".

Czarnym koniem może okazać się "Roma" zbierająca znakomite recenzje krytyków. Cuaron ma już na swym koncie Oscara dla najlepszego reżysera za film "Grawitacja" (2013). "Roma" jest pokazywana w polskich kinach i na platformie streamingowej Netflix od 14 grudnia ub. r.

W kategorii "najlepszyaktor" wysokie notowania ma Rami Malek wcielający się w "Bohemian Rhapsody" w wokalistę grupy Queen Freddiego Mercury'ego. Za swoją rolę otrzymał Złoty Glob, co było równie wielką niespodzianką jak nagroda dla filmu, w którym wystąpił. Silnymi kontrkandydatami są Bradley Cooper ("Narodziny gwiazdy") i Christian Bale grający w "Vice" Dicka Cheneya. W kategorii "najlepsza aktorka" zdaniem krytyków pojedynek o statuetkę stoczą Glenn Close ("Żona") i Lady Gaga ("Narodziny gwiazdy"). Close otrzymała wcześniej za swoją rolę Złoty Glob. 

Sporym sukcesem może pochwalić się polskie kino - "Zimna wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego otrzymała nie tylko spodziewaną nominację w kategorii "najlepszy film zagraniczny" (tu jej najgroźniejszym konkurentem zdaje się "Roma"), ale także za najlepszą reżyserię i najlepsze zdjęcia (Łukasz Żal). W oscarowej rywalizacji polskiemu filmowi z pewnością pomógł fakt nabycia praw do jego światowej dystrybucji przez Amazon Studios.

Oscary zostaną wręczone 24 lutego, a uroczystą galę - 91. w historii - będzie transmitować stacja ABC.

Paweł Piasecki 887 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.