Zapadające w pamięć kampanie i unikalne brand experience

O najlepszym i najbardziej kreatywnym roku w historii agencji Plej oraz trendach prognozowanych na 2019 rok mówią Łukasz Gumowski, Mariusz Graca, Łukasz Ostaszewski i Rafał Krawczuk.

Jak Plej zamknął 2018 rok?

2018 to bez wątpienia najlepszy rok w historii naszej agencji. Pozyskaliśmy do współpracy kilka topowych marek oraz poszerzyliśmy zakres współpracy z niektórymi stałymi klientami. W 2018 roku zrealizowaliśmy więcej projektów niż w jakimkolwiek roku do tej pory i były to w naszym odczuciu projekty najbardziej kreatywne w historii Plej, wiele z nich o charakterze 360, łączących kanały takie jak digital, ATL, BTL i eventy, gwarantujące markom unikalny, zapadający w pamięć brand experience.  

Był to dla nas także rok zmian w zarządzie i dalszego intensywnego rozwoju kompetencji digitalowych agencji. Mariusz Graca dołączył do zarządu Plej i pełni funkcję digital partnera, zarządzając teamami: social media, UX&UI, PMO oraz web developmentu W nowy rok wchodzimy z połączonymi kompetencjami UX&UI wcześniej w dwóch oddzielnych teamach, teraz w jednym zespole kierowanym przez Monikę Seroka jako Head of UX&UI. Wyodrębniliśmy także dział PMO (project mangement office), na którego czele stanął Daniel Szostak, obejmując funkcję PMO directora. To dla nas nowa struktura, będąca odpowiedzią na wyzwania, które stawiają przed nami obecni i potencjalni klienci digitalowi.          

Rozwijamy się nie tylko w obszarze digitalu. Nasze całkowite zatrudnienie w agencji wzrosło dwukrotnie w porównaniu z rokiem 2017. Obecnie mamy na pokładzie ponad 130 osób. Przed nami ogromne wyzwanie strukturalne, nad którym pracujemy od kilku miesięcy – jak budować naszą markę i komunikację w tak dużym zespole o zróżnicowanych kompetencjach.  

Które kampanie zrealizowane w 2018 uważacie za swój największy sukces?

Jesteśmy dumni z każdej współpracy z klientem, która realizuje jego cele biznesowe. Międzynarodowe jury po raz pierwszy w historii agencji doceniło naszą kampanię „Pomagamy na 100” zrealizowaną dla Biedronki i Caritas Polska, przyznając Plej prestiżowy Silver Drum 2018.

Cieszą nas zawsze kampanie, w których klienci chcą odpowiadać na realne potrzeby społeczne – tak było na przykład przy kampanii Włocławki zrealizowanej dla marki Ketchup Włocławek, nad której różnymi fazami pracowaliśmy przez cały 2018 i pracujemy nadal w 2019 roku.

W 2018 roku rozpoczęliśmy też współpracę 360 z OSM Piątnica i wszystko wskazuje na to, że wiele interesujących projektów z tym klientem czeka nas także w 2019 roku. Dużo satysfakcji dały nam przekraczające nasze najśmielsze oczekiwania efekty współpracy z Krzysztofem Gonciarzem, który przyjechał do Piątnicy latem tego roku.

Nie sposób nie wspomnieć o już 3-letniej współpracy z marką Energizer, dla której od samego początku prowadzimy bardzo szerokie działania z naciskiem na social media i digital. W zeszłym roku nasza współpraca bardzo się rozwinęła i po raz pierwszy w historii naszej agencji mogliśmy zrealizować rozwiązania kreatywne i komunikacyjne, które były wykorzystane i zrealizowane na ponad 20 rynkach na kilku kontynentach.

Jesteśmy też bardzo dumni z licznych kampanii prowadzonych w ciągu całego roku dla naszego stałego klienta - marki PLAY. Rok 2018 otworzyliśmy najdłuższą transmisją live w historii polskiego internetu, czyli 24-godzinnym charytatywnym livestreamem z udziałem plejady gwiazd telewizji i Youtube’a, który poprowadziliśmy dla PLAY wspierając cele charytatywne 26. Finału WOŚP. To najdłuższa transmisja live w historii polskiego Internetu! Mundial celebrowaliśmy kampanią Mistrzowska 11, w której komunikowaliśmy grę na smartfony o tej samej nazwie stworzoną dla PLAY. Na Pol’and’Rock Festival w strefie PLAY stworzyliśmy zimę w środku lata, a jesienią przygotowaliśmy kampanię promującą Play NEXT z Jimkiem, który skomponował do niej autorską ścieżkę dźwiękową. Za nami już kolejny, 27. finał WOŚP, z kolejną strefą PLAY i nową formułą charytatywnego live show w Internecie. W każdej z tych kampanii odpowiadaliśmy za koncept kreatywny, strategię komunikacji, kampanię w social mediach i display. Ciągle pracujemy pełną parą nad kolejnymi projektami z obecnymi i nowymi klientami, czerpiąc z tego mnóstwo satysfakcji.      

No właśnie, skoro mowa o PLAY – jesteście chyba agencją najszerzej na polskim rynku obsługującą operatora komórkowego?

Tak i jesteśmy z tego bardzo dumni, ale na to zaufanie klienta pracujemy od lat. Od 2009 roku obsługujemy PLAY BTL-owo i projektowo wspieramy w zakresie eventów. Od 2018 roku odpowiadamy także za cały digital - prowadzimy kompleksowo portal PLAY.pl, tworzymy strony dla nowych ofert, ostatnio stworzyliśmy stronę Play Next oraz nową stronę relacji inwestorskich Play Communications. Odpowiadamy też za całe social media PLAY i część relacji z influencerami. W tym roku stworzyliśmy nawet grę w aplikacji mobilnej – Mistrzowska 11, która z okazji mundialu zachęcała do wyjścia z domu i postrzelania goli do wirtualnych bramek. To wielka przyjemność pracować dla klienta, który sam działając w branży najnowszych technologii, także od agencji wymaga ogromnej innowacyjności w zakresie działań marketingowych i digitalowych.

Jak się okazuje, rzeczywiście coraz więcej działań realizujecie w obszarze digitalu. Wciąż jednak wiele osób kojarzy Was z robionymi od lat eventami. Czy teraz planujecie stać się agencją digitalową?

Jesteśmy agencją marketingu zintegrowanego i nie lubimy dzielić myślenia na digitalowe, eventowe, ATL-owe czy BTL-owe. Właśnie dlatego tak cenny jest dla nas tytuł Agencji Marketingu Zintegrowanego Roku 2018 przyznany nam w czerwcu przez redakcję Media i Marketing Polska. Chcemy być agencją 360 proponującą klientom kompleksowe rozwiązania zmierzające do uzyskania zapadającego w pamięć brand experience, a dobrze zorganizowany event może być doskonałym contentem do działań digitalowych.

Czy z tego właśnie wynikają zmiany w zarządzie?

Rozwijamy się i podobnie jak współczesny konsument, który staje się coraz bardziej nowoczesny, digitalowy, także my stawiamy na digital. Dlatego zależało nam, aby wzmocnić zarząd o mocne kompetencje digitalowe i aby te kompetencje w Plej rozwija osoba z wieloletnim doświadczeniem na rynku właśnie w obszarze digitalu. W ciągu ostatnich kilku miesięcy Mariusz Graca jako digital partner w Plej zoptymalizował pracę zespołu digital i nadał mu strategiczny kierunek, w którym chcemy podążać, który idealnie wpisuje się w aktualne trendy w branży.  

Jakie Waszym zdaniem trendy będą dominować w reklamie w 2019 rok?  

Jeszcze więcej digitalu i mobile’u oraz dalsza profesjonalizacja jego różnych kanałów. Mobile zmienia treści oraz sposób ich konsumpcji. Kolejny rok może zaskoczyć wielością krótkich form reklamowych. Połączenie musical.ly z TikTok i szybka globalna ekspansja spowodowała znaczący przyrost użytkowników w wielu krajach – w tym w Polsce. TikTok staje się hitem w młodszych grupach wiekowych, a marketerzy próbują wejść na ten stosunkowo jeszcze niezagospodarowany reklamowo teren. TikTok pokazuje też, w którym kierunku zmierzamy w zakresie konsumpcji treści – skondensowany w parę sekund kreatywny przekaz to content, którego poszukuje coraz więcej osób. Wśród agencji zauważalne jest budowanie kompetencji oraz komunikacji w duchu brand experience. To szczególnie cieszy, ponieważ potwierdza budowaną przez nas od kilku lat strategię komunikacji agencji Plej – brand experience agency.

Spodziewamy się też dalszych konsolidacji w branży wśród podmiotów z kapitałem zagranicznym. Dla agencji niezależnych natomiast to dobry czas na dywersyfikowanie portfolio klienckiego i rozwijanie kompetencji, których jeszcze nie mają.

Czego życzycie polskiej branży reklamowej w 2019 roku?

Zapadających w pamięć emocjonujących kampanii i unikalnego brand experience! Jak najwięcej nietuzinkowych, odważnych kreacji i jeszcze więcej nagród dla polskich agencji w międzynarodowych konkursach – to wielka duma i ogromna przyjemność słyszeć jak w Portoroż czy Cannes wyczytywana jest Polska.

Z Łukaszem Gumowskim, Mariuszem Gracą, Łukaszem Ostaszewskim i Rafałem Krawczukiem, czyli zarządem Plej, rozmawiał Jan Kowalski

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.