"Polonez Równości" 180heartbeats + Jung v Matt

Maturzyści zatańczyli "Poloneza Równości" w geście solidarności z rówieśnikami LGBT+.

Nie tylko chłopak z dziewczyną, ale także dziewczyna z dziewczyną i chłopak z chłopakiem - tak wyglądał tradycyjny polonez tegorocznych maturzystów w stołecznym I SLO Bednarska. Wbrew utrwalonym kulturowo wzorcom, zatańczyli "Poloneza Równości" w geście akceptacji dla koleżanek i kolegów LGBT+.

Studniówka to ważny dzień w życiu każdego młodego człowieka, swego rodzaju symbol wejścia w dorosłość. Polonez jest jej nieodłączną tradycją. Jednak, jak wiele innych tańców, dyktuje wyłącznie heteronormatywne wzorce kulturowe, trudne do przyjęcia dla osób nieheteroseksualnych. Często odmawia się im prawa do zatańczenia z wybranym partnerem czy partnerką. Stawia ich to w niekomfortowej sytuacji, a nierzadko skłania do rezygnacji z udziału w zabawie. W przeciwieństwie do par hetero, które nie muszą nikogo pytać o zdanie i mogą na studniówkę przyjść z kim chcą. Sytuację młodych osób LGBT+ dodatkowo pogarsza fakt, że szkoła jest miejscem, gdzie najczęściej doznają przemocy, a ta obok osamotnienia i braku akceptacji stanowi jedną z przyczyn depresji i myśli samobójczych wśród nastolatków LGBT+ - miewa je aż 70 proc. z nich*. Wydawałoby się, że wsparciem może być dom rodzinny, ale często nie jest. Brak akceptacji najbliższych skutkuje ogromnym poczuciem osamotnienia, na które uskarża się aż 70 proc. młodych osób LGBT+**. W tych okolicznościach pozytywnym sygnałem jest, że 76 proc. uczniów i studentów w Polsce zauważa przemoc skierowaną przeciwko rówieśnikom LGBT+***.

"Polonez Równości" zatańczony w parach jednopłciowych przez maturzystów z Bednarskiej jest odpowiedzią na pomijanie potrzeb młodych nieheteronormatywnych osób w czasie wydarzeń takich jak studniówka czy walentynki: - Rozmowa z uczniami na ten temat wynika z tradycji i wartości naszej szkoły - wyjaśnia genezę pomysłu Wanda Łuczak, dyrektorka I SLO. - Od lat staramy się traktować uczniów podmiotowo, kształtować w nich postawy w kontrze do nienawiści i wykluczenia społecznego, a co najważniejsze - dać im poczucie bezpieczeństwa oraz poszanowania godności człowieka. Kiedy więc zdecydowali, że chcą wesprzeć osoby LGBT+, wiedzieliśmy, że powinniśmy w tym pomóc. Mamy nadzieję, że ten gest doda odwagi uczniom LGBT+, sprawi, że poczują się bezpieczni i akceptowani.
Spowoduje także szersze zrozumienie dla dylematów, z którymi się borykają - dodaje Łuczak.

Akcję wsparły stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza, Fundacja Wolontariat Równości i marka Ben&Jerry's, które wspólnie działają na rzecz równości osób LGBT+. Hubert Sobecki, współprzewodniczący MNW, wskazuje że osoby, które znają osobiście przynajmniej jedną osobę LGBT+, popierają prawo do małżeństwa czy związku partnerskiego nieporównywalnie częściej, niż te, które twierdzą, że nie znają nikogo takiego: - Poparcie dla związków
jednopłciowych wśród ludzi, którzy nie znają takich osób to 29%, a wśród tych, którzy znają choć jedną - to aż 62 proc.**** - mówi Sobecki. - To tłumaczy dlaczego widoczność ludzi LGBT+, czyli na przykład możliwość tańca w parze jednopłciowej, jest tak mega ważna. W końcu wszyscy ludzie znają osoby LGBT+, ale nie wszyscy o tym wiedzą, bo mamy być niewidzialni i z założenia hetero, a tradycja poloneza to jedna z wielu małych rzeczy, które ten stan utrwalają - podnosi Sobecki.

Zaangażowanie marki lodów Ben&Jerry's jest wynikiem silnie rozwiniętej misji społecznej. Od początku istnienia wspiera ona organizacje pozarządowe walczące o równość na całym świecie i mocno wierzy w znaczenie społeczeństwa integracyjnego z równymi prawami, w którym każda kochająca para, niezależnie od płci, ma równe prawa. - Aktualnie nasza strategia oparta jest na haśle "Love is Love" - każda miłość jest równa i tak samo istotna - podkreśla Martyna Kaczmarek, brand manager marki Ben&Jerry’s. - W ubiegłym roku wraz z Miłość Nie Wyklucza i fundacją Wolontariat Równości zawarliśmy partnerstwo, którego celem jest zapewnienie prawa do zawarcia małżeństwa dla wszystkich do roku 2025, niezależnie od orientacji seksualnej i tożsamości płciowej. Wspólnie też, tuż przed ubiegłoroczną Paradą Równości w Warszawie, zorganizowaliśmy powrót niezniszczalnej tęczy na plac Zbawiciela, co było symbolicznym wsparciem tej społeczności. Teraz chcemy pokazać, że ktoś w ważnym momencie życia myśli o młodych LGBT+. Liczymy, że rozpocznie to szerszą dyskusję i w efekcie przyniesie lepsze zrozumienie dla ich spraw - dodaje.

"Polonez Równości" został udokumentowany w filmie w reżyserii Michała Marczaka. W filmie, który wyprodukowało F25, zobaczymy przygotowania do studniówki, poloneza i after party. Z kolei dzięki stronie polonezrowności.pl można zamenifestować swoje poparcie dla osób LGBT+. Za pomysł kampanii odpowiada agencja 180heartbeats + Jung v Matt.    

* Badania zlecone przez Kampanię Przeciw Homofobii, Fundację Trans-Fuzja i Lambdę Warszawa
dane: Sytuacja społeczna osób LGBTA. Raport za lata 2015–2016 pod red. Magdaleny Świder i dr.
Mikołaja Winiewskiego.
** tamże.
*** Tęcza pod lupą, czyli wszystko co chcecie wiedzieć o LGBT+, ale boicie się zapytać, Mirosława
Makuchowska, Cecylia Jakubczak, Agata Chaber.
**** Ogólnopolskie badanie postaw Polek i Polaków wobec równości małżeńskiej, MNW 2015 r.

Katarzyna Kacprzak 651 Artykuły

Zajmuje się agencjami reklamowymi i eventowymi. Ma na oku studia produkcyjne i branżę OOH. Gdyby mogła wybrać byłaby kopistką w Bibliotece Aleksandryjskiej.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.