IKEA z "bukietem możliwości" na Dzień Kobiet

IKEA upublicznia raport płacowy i szuka kandydata na stanowisko lidera ds. różnorodności, równego traktowania i kultury przynależności w Polsce.

Z okazji Dnia Kobiet IKEA upublicznia dane z raportu płac IKEA Retail w Polsce, czym chce zachęcić do dyskusji nad dyskryminacją w życiu zawodowym i budowania pozbawionego uprzedzeń, zintegrowanego środowiska pracy. W związku z przygotowanymi niedawno danymi do raportu płac w IKEA Retail firma wychodzi z inicjatywą pod hasłem "Różni. Równi", by pokazać, że środowisko pracy pozbawione uprzedzeń przyczynia się do pozytywnych zmian zarówno w społeczeństwie, jak i biznesie, a firmy cechujące się różnorodnością płci na stanowiskach kierowniczych osiągają lepsze wyniki finansowe oraz mają bardziej lojalnych klientów. Zebrane dane przedstawione zostały w formie tzw. Bukietu Możliwości, który stworzony został właśnie z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet.

Firma podała, że globalnym celem IKEA jest osiągnięcie równości płci (50/50) na wszystkich stanowiskach kierowniczych do roku 2020. Obecnie kobiety stanowią 48% menedżerów i 54% współpracowników we wszystkich biurach i sklepach Grupy Ingka (której częścią jest IKEA Retail) na świecie.

Jak informuje firma, z przeprowadzonej w styczniu 2019 r. analizy wynika, że IKEA Retail w Polsce osiągnęła już wyznaczone cele – 50 proc. osób zatrudnionych na wysokich stanowiskach kierowniczych to kobiety. Obecne zatrudnienie w IKEA Retail w Polsce wynosi 4,7 tys. osób, z czego 57 proc. stanowią kobiety. W strukturze firmy funkcjonuje w sumie 319 różnych stanowisk. Polski raport płac IKEA Retail wykazał, że na 70 proc. stanowiskach nie występują różnice między płacami kobiet i mężczyzn. Na pozostałych 20 proc. różnice wynikają z uzasadnionych przyczyn związanych z doświadczeniem zawodowym lub kompetencjami pracowników, jedynie w przypadku 10 proc. stanowisk nie została jeszcze ustalona jednoznaczna przyczyna dysproporcji, dlatego zostaną poddane szczegółowej analizie.

Aby mieć pewność, że pracownicy czują się równo traktowani, szwedzka sieć sklepów postanowiła stworzyć stanowisko lidera ds. różnorodności, równego traktowania i kultury przynależności, który będzie odpowiedzialny za tworzenie zrównoważonego, pozbawionego uprzedzeń środowiska pracy, opierającego się na kulturze szczerości i otwartości. W IKEA Retail w Polsce aktualnie trwa rekrutacja na to stanowisko.

Warto dodać, że na czele IKEA Retail w Polsce od 2012 r. stoją kobiety – początkowo Evelyn Higler, następnie Anna Pawlak-Kuliga. Aktualnie, od października 2018 roku - Carolina García Gómez.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.