Polski film animowany w kolekcji "Miłość, śmierć i roboty" na Netfliksie

Jednym z 18 krótkometrażowych filmów serii jest "Rybia noc" stworzona przez artystów z polskiego studia Platige Image.

David Fincher (reżyser m.in. filmu "Se7en", także producent i aktor) i Tim Miller (reżyser, twórca filmów animowanych) zaprosili do projektu Netfliksa mającego prezentować nieskończoną różnorodność światowej animacji 18 zespołów. W rezultacie powstało 18 niezależnie opowiedzianych, animowanych historii reprezentujących szereg gatunków od fantasy, przez erotyk, horror i sci-fi aż po czarny humor. 

Do twórczej kooperacji animatorów zaproszony został między innymi zespół artystów z Platige Image. Na jego czele stanął Damian Nenow, reżyser polskiego filmu „Rybia noc”. Na swoim koncie ma wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach filmowych krótki metraż „Ścieżki nienawiści”, zrealizowany dla Muzeum Powstania Warszawskiego dokument „Miasto ruin” oraz oparty na prozie Ryszarda Kapuścińskiego pełnometrażowy film animowany „Jeszcze dzień życia’’, który przyniósł mu Europejską Nagrodę Filmową. 

"Rybia noc" jest oparta na opowiadaniu Joe R. Lansdale’a z 1982 roku o tym samym tytule. Sam autor, który ma na koncie 45 powieści i 30 zbiorów opowiadań, uznaje je za jedno z kluczowych dzieł w swojej karierze. Adaptacji opowiadania na potrzeby serii Netflixa podjął się scenarzysta Philip Gelatt.

Nad 10-minutową animacją ponad stuosobowy zespół artystów pracował przez rok. Oprócz warstwy wizualnej bardzo ważna była także muzyka skomponowana przez Pawła Górniaka. Za muzykę do trailera „Crossfire HD” wyprodukowanego przez studio Platige Image (również w reżyserii Damiana Nenowa) Górniak zdobył nagrodę Hollywood Music & Media Awards 2018. Za udźwiękowienie filmu był odpowiedzialny Platige Sound, a finalne zgranie odbyło się w studio Technicolor Sound.

Efekty pracy zespołu twórców z Platige Image można obejrzeć od 15 marca br. na platformie Netflix.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.