Nowości książkowe: nieoczywisty przewodnik po Sztokholmie

Książka Katarzyny Tubylewicz z fotografiami jej syna Daniela otwiera nową serię podróżniczą wydawnictwa Wielka Litera.

„Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą” to przewodnik bardzo osobisty, pomijający większość oczywistych atrakcji turystycznych, takich jak np. Muzeum Vasa czy Muzeum Astrid Lindgren. Autorka wyprowadza czytelnika poza centrum miasta, na przedmieścia, do tzw. Dużego Sztokholmu i na Archipelag Sztokholmski – ukochany cel letnich podróży mieszkańców stolicy Szwecji. Zaprasza do swoich miejsc magicznych, takich jak niezwykły sklep z artykułami wyposażenia wnętrz Svenskt tenn czy Biblioteka Królewska, pokazuje miasto z wody (szwedzka metropolia leży wszak na 14, a według niektórych nawet 22 wyspach), z góry (godne polecenia punkty widokowe) i z dołu (z poziomu metra). Pokazuje je z perspektywy zamożnych mieszkańców hipsterskiej dzielnicy Södermalm, ale także uchodźców i imigrantów. Mimo, że to przewodnik nieoczywisty, nie brakuje w nim informacji praktycznych, jak np. listy miejsc nie do przegapienia na Södermalm, sprawdzonych wypożyczalni kajaków, najlepszych miejsc na piknik czy plaż w centrum miasta.

Bardzo cenna jest podwójna polsko-szwedzka perspektywa Katarzyny Tubylewicz, urodzonej w Warszawie absolwentki kulturoznawstwa, publicystki i tłumaczki. Autorka po raz pierwszy zobaczyła Sztokholm w 1999 r., tam studiowała skandynawistykę i poznała swojego przyszłego męża, a w latach 2006-2012 była dyrektorką Instytutu Polskiego. Obecnie dzieli swój czas między dwa miasta. „Przyglądanie się szwedzkiemu społeczeństwu i analizowanie go to jedno z zajęć, którym oddaję się od wielu lat zawodowo, dlatego opowiadając o Sztokholmie, piszę też o kulturze, mentalności i rzeczywistości politycznej. Miasto to jeszcze jedna soczewka, przez którą warto spojrzeć, żeby zrozumieć lepiej innych, a przy okazji przyjrzeć się także sobie i miejscu, z którego się pochodzi” - deklaruje autorka. Tubylewicz czuje się w Sztokholmie swobodnie i to pozwala jej mówić o mieście jak o bliskiej osobie – nie bezkrytycznie, pokazując blaski i cienie, ukryte kody i społeczne kontrasty, a także zawiłości czy wręcz sprzeczności w sposobie myślenia mieszkańców. Autorka poszerza ponadto osobistą perspektywę poprzez zamieszczone w książce rozmowy z Perem Wirtenem, autorem książki o sztokholmskich przedmieściach, Wiktorią Michałkiewicz, kuratorką w muzeum Fotografiska (jedyną nie-Szwedką w zespole) oraz prof. Ewą Teodorowicz-Hellman, badaczką poloników w Szwecji.

Daniel, 18-letni syn Katarzyny Tubylewicz, urodził się w Sztokholmie i tam kończy obecnie liceum. Jego zdjęcia zamieszczone w książce (dobrze, że tak ich wiele) w znacznym stopniu współtworzą wielowątkową i wielopłaszczyznową opowieść o mieście. Młody fotograf pracuje teraz nad książką mającą pokazywać Warszawę z polsko-szwedzkiej perspektywy.

A na wrzesień wydawnictwo Wielka Litera zapowiada kolejny tytuł w serii „Podróż nieoczywista”. Tym razem o Lizbonie opowiedzą Weronika Wawrzkowicz-Nasternak i Marta Stacewicz Paixão. Czekam z niecierpliwością.

Autor: Katarzyna Tubylewicz
Tytuł: Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą
Zdjęcia: Daniel Tubylewicz
Wydawnictwo: Wielka Litera
Liczba stron: 336
Cena okładkowa: 39,90 zł
Data publikacji: 3 kwietnia 2019

Paweł Piasecki 874 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.