Disney przejmuje pełną kontrolę nad Hulu

Umowa z Comcastem wycenia serwis streamingowy na 27,5 mld dol.

Ściśle rzecz biorąc, Comcast nie sprzeda swojego pakietu akcji (ma około jednej trzeciej udziałów w Hulu) co najmniej przez najbliższe pięć lat, ale Walt Disney Co. już teraz przejmie pełną operacyjną kontrolę nad serwisem. Zaledwie miesiąc temu, gdy Hulu odkupiło od WarnerMedia (AT&T) 9,5-procentowy pakiet akcji, wycena firmy wynosiła 15 mld dol. Umowa z Comcastem gwarantuje Disneyowi wycenę nie niższą niż 27,5 mld dol. w 2024 r., gdy sprzedaż dojdzie do skutku.

Istniejące od 2007 r. Hulu było początkowo współwłasnością czterech firm - Disneya, 21st Century Fox, NBC Universal (Comcast) i Time Warnera (obecnie WarnerMedia) - przy czym żadna z nich nie miała pakietu większościowego. W marcu br. osiągnął to Disney dzięki przejęciu większości aktywów 21st Century Fox.

Umowa z Comcastem to kolejny sygnał, że Disney zamierza poważnie już w br. powalczyć z Netfliksem o rynek streamingu. Hulu ma w założeniu uzupełniać flagowy serwis streamingowy Disney+, którego uruchomienie zaplanowano na listopad br. Potentat rozrywkowy liczy na to, że liczba użytkowników Hulu - dostępnego na razie wyłącznie w Stanach Zjednoczonych - wzrośnie w ciągu najbliższego pięciolecia ponad dwukrotnie: z 25 mln na koniec ub.r. do ok. 60 mln w roku obrachunkowym 2024.

Paweł Piasecki 874 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.