Empik po raz czwarty organizuje Apostrof

Międzynarodowy festiwal literacki, który rusza dziś, odbywa się oprócz Warszawy także w Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu i Katowicach.

W czasie festiwalu, który potrwa cały tydzień, do 26 maja, będzie mieć miejsce 25 premier książkowych, odbędzie się 80 spotkań z autorami, a na scenie muzycznej pojawią się Ørganek oraz Haydamaky z Andrzejem Stasiukiem. Wśród gości imprezy jest m.in. białoruska pisarka, laureatka Literackiej Nagrody Nobla, Swietłana Aleksijewicz oraz Charlie LeDuff, zdobywca nagrody Pulitzera za "Detroit. Sekcja zwłok Ameryki". Najnowsza książka tego autora „Shitshow! Ameryka się sypie a oglądalność szybuje” (Wydawnictwo Czarne) będzie jedną z festiwalowych premier. Podczas festiwalu poznamy także w nowej roli jednego z najbardziej znanych w Polsce muzyków. O.S.T.R, czyli Adam Ostrowski, legenda polskiego rapu, zadebiutuje z autobiografią. „Brzydki, zły, szczery” (Wielka Litera). Tomasz Organek, lider wspomnianego wyżej zespołu Ørganek, który pojawi się na scenie muzycznej Apostrofu,  zadebiutuje też jako powieściopisarz „Teorią opanowania trwogi” (Wydawnictwo W.A.B.).

Na wszystkie wydarzenia festiwalu wstęp jest wolny. Pełen program imprezy można znaleźć tutaj. W galerii zdjęć powyżej przedstawiamy niektórych spośród festiwalowych gości, a także okładki kilku książek, które będą mieć premierę podczas Apostrofu.

W Warszawie Apostrof został zapowiedziany akcją ambientową, realizowaną w dniach 13-19 maja. W trzech ruchliwych punktach miasta umieszczono instalacje nawiązujące do książek. Rozbity samochód przy dworcu Warszawa Śródmieście nawiązywał do książki Henninga Mankella „Mężczyzna, który się uśmiechał”. Łóżko z tacą śniadaniową ustawione w parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego przy restauracji Na Lato to scena z „Ulissesa” Jamesa Joyce’a, a wanna stojąca na chodniku przy Hali Koszyki jest odniesieniem do „Pamiętnika znalezionego w wannie” Stanisława Lema. W ten sposób organizator festiwalu zilustrował przesłanie #literaturajestwszędzie. Akcję uzupełniały zachęcające do odnajdywania literackich skojarzeń posty na festiwalowym profilu na Facebooku oraz literackie papierowe kubki, które w ostatni weekend przed festiwalem pojawiły się w wybranych warszawskich lokalach.

Partnerami Empiku w organizacji festiwalu jest kilkanaście czołowych polskich wydawnictw, Teatr Powszechny w Warszawie oraz Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Patronami medialnymi imprezy są m.in. "Gazeta Wyborcza", Tok FM, "Polityka" i "Vogue".

Autorką festiwalowego plakatu i szaty graficznej wydarzenia jest laureatka Paszportu Polityki – Diana Lelonek.

Paweł Piasecki 885 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.