Unilever rozwiązuje problem sortowania i recyklingu "czarnego plastiku"

W 2019 r. opakowania oparte na nowej technologii zostaną wprowadzone w Wielkiej Brytanii.

Czarny plastik od lat stanowi największe wyzwanie dla specjalistów od recyklingu. Powodem jest pigment "carbon black” używany do barwienia butelek. Maszyny segregujące nie są w stanie odróżnić czarnego pigmentu, a tony plastiku trafiają do odpadów mieszanych i nie zostają poddane recyklingowi. Nowa technologia opracowana przez Unilevera umożliwi odpowiednie sortowanie czarnego plastiku i tym samym włączy go do obiegu zamkniętego. Dzięki temu pigment stanie się widoczny dla skanera w trakcie sortowania.

W 2019 r. opakowania oparte na nowej metodzie zostaną wprowadzone w Wielkiej Brytanii. Będą to butelki kosmetyków Tresemmé oraz produkty Lynx (Axe). Do końca roku opakowania obu marek będą składały się w 30 proc. z plastiku przetworzonego. Dzięki temu w samej Wielkiej Brytanii może zostać odzyskane 2500 ton plastikowych butelek rocznie.

Unilever zobowiązał się, aby do końca 2025 r. wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych nadawały się do ponownego użycia, recyklingu lub kompostowania.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.