TVN Discovery świętuje 30-lecie transformacji w Polsce

Grupa TVN Discovery Polska przygotowała z tej okazji specjalne programy i akcje, które można śledzić na antenach TVN24 i TVN24 BiS oraz na portalu tvn24.pl.

Pierwsze od dziesięcioleci wolne wybory w Polsce 4 czerwca 1989 r. zapoczątkowały nie tylko demokratyczne przemiany w rządzonym do niedawna niepodzielnie przez komunistów kraju, ale rozpoczęły też reakcję łańcuchową w całej Europie Środkowo-Wschodniej – od obalenia Muru Berlińskiego po upadek Związku Radzieckiego.

Już 28 maja w TVN24 i TVN24 BiS pojawił się specjalny program codzienny „Studio 4. czerwca” a w nim relacje i wspomnienia wyjątkowych gości – świadków przełomowych wydarzeń. We współpracy z Ośrodkiem Historycznym „Karta” stacje pokażą archiwalne materiały wideo i zdjęcia z tamtych lat.

W niedzielę, 2 czerwca o godzinie 19:20 na antenie TVN24 i TVN24 BiS będzie można śledzić na żywo „Debatę o wolności”, którą w Europejskim Centrum Solidarności (ECS) w Gdańsku poprowadzą Katarzyna Kolenda-Zaleska i Jacek Stawiski. W rozmowie wezmą udział: prof. Timothy Garton Ash – światowej sławy brytyjski historyk, prof. Ewa Łętowska – polska prawniczka, która jako pierwsza sprawowała urząd Rzecznik Praw Obywatelskich w Polsce, Stefan Chwin – polski pisarz, eseista i krytyk literacki, oraz Michał Rusinek – literaturoznawca i były sekretarz Wisławy Szymborskiej.

Po debacie o godz. 21 stacje TVN24 i TVN24 BiS zapraszają na premierę filmu „My, Naród” w reżyserii cenionej dokumentalistki Ewy Ewart według scenariusza Jacka Stawiskiego. Osią narracji jest znane przemówienie Lecha Wałęsy przed Kongresem Stanów Zjednoczonych. W filmie wypowiadają się m.in. - oprócz pierwszego prezydenta wolnej Polski  - była sekretarz stanu USA Madeleine Albright oraz były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. Ważną częścią filmu są archiwalne zdjęcia, wcześniej nie publikowane lub zapomniane.

Również od 2 czerwca na portalu tvn24.pl pojawi się specjalna zakładka dedykowana wyborom czerwcowym. Znajdą się w niej m.in. biogramy posłów i senatorów wraz z oryginalnymi zdjęciami, mapa ukazująca, jak rozkładały się głosy wyborców w 1989 roku oraz wizualizacja przedstawiająca skład Sejmu, Senatu i frekwencję wyborczą. W rocznicowym Magazynie TVN24 pojawią się wyczerpujące analizy i materiały redakcyjne poświęcone transformacji.

4 czerwca, w dzień 30. rocznicy wyborów czerwcowych, TVN zaprasza na specjalne wydanie „Faktów” (godz. 19:00), w całości poświęcone tematyce transformacji ustrojowej w Polsce, które ze studia w Gdańsku poprowadzi Justyna Pochanke. Tego samego dnia TVN24 pokaże rocznicowe wydania „Faktów po Faktach” oraz „Kropki nad i”. Przez cały dzień Piotr Jacoń, wraz z wyjątkowymi gośćmi, będzie relacjonował wydarzenia w Gdańsku.

TVN24 zaprasza także widzów do wspólnej akcji internetowej #30latzmian, mającej - poprzez zdjęcia zrobione u schyłku PRL oraz te wykonane współcześnie - pokazać, jak znaczną ewolucję przeszła Polska przez ostatnie trzy dekady. Do inicjatywy można przyłączyć się przesyłając zdjęcia na adres: kontakt24@tvn.pl. Dostępne porównania można znaleźć na portalu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.